آجیل تبریز

آدرس : تبریز، بلوار 29 بهمن ، بالاتر از دانشگاه تبریز، آجیل سرای تبریز ( بمدیریت آقای قویدل)

تلفن 33339155-041 و 33296158-041 فاکس 33307780-041

از دیر باز همواره آجیل جزو سوغاتی های خوش طعم و  محصولات سنتی تبریز به شمار می رود . گزارش هایی که در متون قدیمی و. اسناد باقی است  حاکی از آن است که بازرگانان تبریزی با شتر محموله هایی از آجیل را به کشور ها و شهرهای همسایه تجارت می کردند.تاریخچه این تجارت به دوران قاجار می رسد..محموله هایی که در آن خشکبار هایی مانند کشمش، قیسی ،تخمه و توت خشک به چشم می خورد.عمده شهر هایی که پذیرای این محموله ها بودند عبارت بودند از باکو ،تفلیس ،استانبول، روم ، حجازو …
این سنت و صنعت همچنان چون سابق رواج دارد .

مواد اولیه آجیل از کجا می آیند؟
شاید برایتان جالب باشد که بدانید مواد تشکیل دهنده آجیل از کدام شهر ها تامین می گردد. خشکباری که اول خام بوده و در اثر فراوری به وسیله دستگاه های مدرن امروزی تبدیل به آجیل می گردد. تا جایی که ممکن است سعی می کنیم از محصولات کشاورزی آذربایجان استفاده نمایم ،

خشکبار که خریداری شد و به کارگاه منتقل شد ،اول به وسیله الک و صافی های دیگر عاری از مواد زاید می شود. در مرحله بعد این خشکبار ها در آب خیس می خورند تا بتوانند به خوبی نمک و مواد افزودنی را جذب خود نمایند. بعد از مرحله خیس خوردن این مواد داخل دستگاه های مدرن امروزی می شوند تا با حرارت و هم خوردن نمک را در خود جذب نمایند . دستگاه های میکسری شکل  چند سال است  که رواج پیدا کرده است . در سال های قبل به صورت سنتی آجیل تهیه می شد .به شکلی که تابه های بزرگی وجود داشت که روی اجاق قرار می گرفت ، که این اجاق ها به وسیله هیزم گرم می شدند . مواد اولیه  را داخل این تابه ها می ریختند و بعد به وسیله قاشق های چوبی محتویات این ظرف ها هم می خورد و این فرایند تا زمانی ادامه پیدا می کرد تا آجیل نمک  و مواد اضافی را در خود جذب نماید و آجیل حالت تردی پیدا کند.البته مواد اضافی بیشتر طبیعی بود و حالت شیمیایی ندارند.
تبریز تنها جایی از کشور است که  در آن از مواد اضافی غیر مجاز و رنگ های غیر طبیعی استفاده نمی شود.

گردشگران چه می گویند؟
معمولا گردشگرانی که از دییگر شهرهای ایران یا حتی کشور های دیگر به تبریز سفر می کنند  ممکن نیست از آجیـــل تبریز صرف نظر کنند .در آجیل فروشی که حضور داریم چند هم وطن از شهر های دیگر را می بینم که مشغول خرید هستند ،نظراتآنها را در مورد آجیل تبریز جویا می شوم.هموطن شمالی با لهجه شیرینش می گوید در سفرهای قبل با آجیل تبریز آشنا شده است و هر بار که به تبریز سفر می کند برای خود و آشنایان آجیل تهیه می کند. می گوید آجیل تبریز بهترین است.
طرفی دیگر یکی از پایتخت نشین های کشورمان حضور دارد . او در مورد آجیل تبریز می گوید : طعم بی نظیری دارد که ار دیگر آجیل های مناطق دیگر کشور متمایز می کند.
یوسف پور در خصوص طعم آجیل آذربایجان می گوید :به خاطر رقابت مثبتی که بین آجیل فروش ها وجود  دارد .همه سعی می نمایند آجیل بهتری تهیه نمایند . که این امر باعث شده است آجیل تبریز بهترین باشد و طعمش به خصوص.
تهیه آجیل یکی از سنت هایی قدیمی است که همچنان  با شوق و شور فراوان رواج دارد . این صنعت به خودی خود گردشگران زیادی را جذب شهر اولین ها می کند. توجه کردن و اهمیت دادن به سوغاتی ها و مواد غذایی منحصر به فرد تبریز باعث رونق اقتصادی شهر می شود.

خشكبار ايران از لحاظ طعم و خاصيت و ظرافت در دنيا زبانزد خاص و عام است واصولا ميتوان گفت از اين نظر در دنيا بي همتاست و در اكثر نقاط جهان خواهان خشكبار ايران مي باشند به گونه اي كه حتي اكثركشورهاي توليدكننده عمده خشكبار باوجود اين كه خود يكي از بزرگترين صادركنندگان خشكبار مي باشند براي مصارف داخلي خود خشكبار ايراني را ترجيح مي دهند كه اين موضوع قابل توجه و قابل تأمل بوده و توجه خاص مسئولين محترم را مي طلبد و به طور قطع و يقين ميتوان گفت كه تلاش و سرمايه گذاري در صنعت كشاورزي ضمن اينكه مي تواند سبب قطع وابستگي به دول خارجي شود ، مي تواند به اشتغال زايي معجزه آسايي در كشورمان بيانجامدو قطعا” رونق كشاورزي در رونق اقتصادي كشورمان و تأمين امنيت اقتصادي وسياسي و اجتماعي كشور نقش بسزايي خواهد داشت.


از دیر باز همواره آجیل جزو سوغاتی های خوش طعم و  محصولات سنتی تبریز به شمار می رود .

گزارش هایی که در متون قدیمی و. اسناد باقی است  حاکی از آن است که بازرگانان تبریزی با شتر محموله هایی از آجیل را به کشور ها و شهرهای همسایه تجارت می کردند.

تاریخچه این تجارت به دوران قاجار می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در مراسم جشن ثبت آجیل تبریز با بیان آثار اقتصادی ثبت آثار در فهرست ناملموس گفت: برای ایجاد یک برند، معرفی و ارتقا گستره پوشش مولفه های مهمی به حساب می آیند و ثبت ملی اثر در این راستا نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: مورد ثبت شده را به نوعی انحصاری به یک منطقه خاص جغرافیایی نسبت می دهد و با توجه به فراگیر بودن و جنبه عمومی این آثار، معرفی آنها با سرعت بیشتری انجام می شود.

آبدار با تاکید بر تبلیغات بیشتر در عرصه گردشگری اظهار کرد: در تلاش هستیم با ایجاد و تقویت برندهای خاص نام تبریز را در عرصه های گوناگون بیشتر از پیش بر سر زبان ها بیاندازیم.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: زمانی می توان گفت در گردشگری شاهد پیشرفت هستیم که اثرات اقتصادی آن را در جامعه ببینیم و تبریز 2018 فرصتی طلایی برای گردشگری استان است.

آبدار با تقدیر از اتحادیه آجیل و خشکبار در راستای ثبت آجیل خاطرنشان کرد: تمام مجموعه های دیگر نیز که شاخصی در عرصه ملی دارند باید در این زمینه پیشقدم شوند.

وی با تاکید بر لزوم حمایت صاحبان صنایع و صنف ها از صنایع دستی گفت: اگر بتوانیم در بسته بندی های آجیل از صنایع دستی استفاده کنیم، هم در معرفی صنایع دستی موفق خواهیم بود و هم با ترویج فروش آن از هنرمندان حمایت می شود.

در همین حال معاون اتحادیه آجیل و خشکبار تبریز نیز با بیان این‌که حوزه آجیل و خشکبار بیشترین اشتغالزایی را پس از صنعت نفت به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از 500 آجیل فروش در تبریز مشغول فعالیت هستند، که برای بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی شده است.

محمدحسین علیزاده با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی از لحاظ تولید آجیل و خشکبار رتبه نخست را کسب کرده است، ادامه داد: همین امر در ثبت ملی شدن آجیل و خشکبار تبریز بسیار موثر واقع شده و خشکبار و آجیل تبریز که دارای کیفیت مرغوبی است این خطه شهر را به‌عنوان یک شاخص در زمینه خشکبار و آجیل مطرح کرده است.

معاون اتحادیه آجیل و خشکبار تبریز افزود: با توجه به قرار گرفتن استان به خصوص تبریز در جاده ترانزیتی ابریشم از دیر باز این خطه مورد استقبال تجار کشورهای خارجی در این حوزه قرار گرفته است که این امر به نوبه خود امتیاز بسیار مناسبی در ثبت آجیل تبریز در فهرست آثار ملی محسوب می‌شود.

علیزاده با اشاره به رشد منفی صادرات صنعت آجیل و خشکبار، خاطرنشان کرد: باتوجه به این‌که اخیراً تولید بادام و گردو در استان کاهش یافته، صادرات چندانی در این زمینه انجام نشده است.

آجیل تبریز با بیش از یک قرن سابقه فراوری از شهرت جهانی برخوردار می باشد و شعبات فروشگاه های بنام و معتبر آجیل این کلانشهر در کشورهای حاشیه خلیخ فارس، قفقاز و اروپا و آمریکا فعال هستند.

شاید این مطالب نیز مورد علاقه شما باشد .

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.