چگونه با جهانگردان رفتار کنیم

زمانی که یک گردشگری خارجی به ایران سفر می کند، ایران را نه در بنا بلکه در رفتار مردم آنجا مشاهده می کند. خصوصیت هر کشور در نحوه تعامل و معاشرت مردم با گردشگران خارجی است و همین مسئله نکته بسیار مهم و البته سرنوشت سازی در صنعت گردشگری به حساب می آید. برای مثال به این داستان توجه کنید که : راهنمای موزه که دختر جوانی است با دیدن زن فرانسوی به طرف او و همراهان ایرانی‌اش می‌آید. بعد درباره تمام زوایای موزه از زمان ساخت آن و دلیل شکل جالب معماریش تا سرگذشت پادشاهی که در قبر داخل موزه آرمیده، مجسمه‌ها و لباس‌های رزم داخل موزه و هر چیز دیگری که فکر می‌کند جالب است برای زن فرانسوی توضیح می‌دهد. یکی از همراهان زن فرانسوی هم مطالب را برای او ترجمه می‌کند. در حینی که راهنما توضیح می‌دهد، هر بازدید کننده دیگری که از او سؤالی می‌پرسد یا راهنمایی می‌خواهد جوابش را نمی‌دهد یا جواب سربالا می‌دهد. راهنما زن فرانسوی را حتی تا بیرون از محوطه موزه و کنار مغازه‌هایی که صنایع دستی می‌فروشند هم می‌برد.

در آخر با وجود این که دو زن دیگر هم همراه زن فرانسوی هستند تنها با او دست می‌دهد و خیلی گرم از او خداحافظی می‌کند و بدون خداحافظی از بقیه به محل کارش برمی گردد! توضیحات او قریب به نیم ساعت طول می‌کشد و واقعاً زن فرانسوی را تحت تأثیر کارها و شخصیت مغرور پادشاهی قرار می‌دهد که تلاش زیادی کرده بود تا ایران را متحد کند و به عنوان کشوری قدرتمند در صحنه جهانی مطرح کند. اما رفتار او به عنوان یک ایرانی به هیچ وجه نمی‌توانست زن فرانسوی را تحت تأثیر قرار دهد. زن فرانسوی به خوبی متوجه می‌شد که راهنما او را با وجود این که تنها یک کارمند ساده در کشورش است، به انبوهی از هموطنانش که در بین آنها افراد فرهیخته زیادی وجود دارند ترجیح می‌دهد یا حتی اگر می‌خواسته تصویر مثبتی از ایران نشان دهد رفتارش به حدی همراه با افراط بوده که تبدیل به رفتاری زننده شده است.

رفتار جامعه میزبان با گردشگر خارجی

این تنها نمونه‌ای از رفتارهای غیرمتعارفی است که ما در مواجهه با خارجی‌ها به ویژه غربی‌ها در پیش می‌گیریم. در واقع به نظر می‌رسد که رفتار ما در مواجهه با این افراد دچار نوعی افراط و تفریط است. افراط و تفریط از یک طرف از جانب کسانی که نظیر راهنمای موزه رفتار می‌کنند و برعکس از جانب کسانی که می‌خواهند به خارجی‌ها نشان دهند که افراد مغروری هستند و خارجی‌ها را هیچ حساب می‌کنند .

ولی از هرچه که ناشی شود لازم است که در رفتارها، تعدیلی به وجود آید و همه فکر و برداشت‌هایمان را برای خودمان نگه داریم. چراکه این امر به دیدگاه خارجی‌ها به ویژه جهانگردان نسبت به فرهنگ ما خدشه وارد می‌کند. در واقع خارجی‌هایی که به دلیل مأموریت و یا به دلایل دیگر در ایران ماندگار می‌شوند یا طولانی مدت در ایران به سر می‌برند و به تدریج با فرهنگ عمومی مردم ایران آشنا می‌شوند پس از مدتی حتی ترک ایران را سخت می‌بینند. ولی برای جهانگردی که تنها مدت کوتاهی در ایران به سر می‌برد گاهی هضم بعضی از رفتارها سخت می‌شود. به ویژه که روزبه روز بر اهمیت توریسم در اقتصاد کشورها افزوده می‌شود و در کشور ما هم به تدریج رویکردی نسبت به گسترش توریسم ایجاد شده است. طبیعی است که گسترش توریسم هم به فرهنگ خاصی نیاز دارد.

مهم‌ترین بخش این فرهنگ این است که به جهانگردان لبخند بزنیم، به آنها احترام بگذاریم و بکوشیم به آنها خدمات بهتری در ازای دریافت مبلغی که از هموطنان خودمان نیز دریافت می‌کنیم ارائه کنیم.
فرانسه هر سال بیشترین میزان جهانگرد را در جهان جذب می‌کند در عین حال فرانسوی‌ها پیشگام قوانینی هستند که به مذاق فرهنگ‌های دیگر جور درنمی‌آید. نمونه آن برخورد با دانش آموزان محجبه بود که فرانسه در ایجاد جریان آن نقش زیادی داشت. ولی جهانگردان محجبه‌ای که وارد این کشور می‌شوند متوجه فکر و برداشت برخی از فرانسوی‌ها نسبت به خود نمی‌شوند. چراکه فرانسوی‌ها در هر صورت به همه لبخند می‌زنند، احترام می‌گذارند و تشکر از هیچ کس را فراموش نمی‌کنند. این نمونه نشان می‌دهد که با همین رفتارهای محترمانه و لبخند از خارجی‌هایی که با عرف جامعه ما آشنا نیستند می‌توان خواست که به مؤلفه‌های فرهنگی ما احترام بگذارند یا رفتارهای بخصوصی را انجام ندهند. به عنوان مثال پلیس یا مأمور یک موزه در فرانسه هم ممکن است به شما تذکر دهد ولی این تذکر همیشه با لبخند همراه است. برای کسب اطلاع در این زمینه که چرا فرانسه بیشترین جهانگرد را دارد

طوری با جهانگردان رفتار کنیم که مطمئن شویم آنها باز می‌گردند
یکی از فکرهای اشتباه ما در قبال خارجی‌ها به ویژه جهانگردان این است که گمان می‌کنیم آنها افراد مناسبی برای تیغ زدن هستند. در حالی که ما لازم است اصول مشتری مداری را در قبال جهانگردان نیز رعایت کنیم. لبخند زدن و احترام گذاشتن به مشتری و ارائه خدمات مناسب به او اصول اصلی مشتری مداری هستند که نه تنها در قبال خارجی‌ها بلکه در قبال خریداران کالا و خدمات داخلی نیز باید رعایت شوند و بقای صنایع در شرایط رقابت جهانی به آنها بستگی دارد.

در واقع در کشورهای موفق در زمینه صنعت توریسم این مشتری مداری به خوبی رعایت می‌شود. ترکیه نمونه این کشورها است. در این کشور رستوران‌ها، هتل‌ها و بخش‌های خدماتی دیگر با هم رقابت می‌کنند تا با قیمت مناسب تر خدمات بهتری نسبت به رقیبشان به جهانگردان ارایه دهند و حداکثر رفاه را برای او فراهم آورند. هدف آنها این است که توریست دفعه بعد هم به هتل یا رستوران آنها مراجعه کند. یا در کشور فرانسه توریست‌ها برای خرید کالا از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند و در هنگام خروج از کشور با ارایه رسید خریدها، پول مالیاتی که از شهروندان عادی کسر می‌شود به آنها پرداخت می‌شود. در حالی که یک فکر اشتباه در بخش‌های خدماتی ما این است که جهانگرد همین یک بار به آنها مراجعه می‌کند و بنابراین باید با او گران تر حساب کنند.
یک خارجی که برای مأموریت در ایران به سر می‌برد، از این بابت شاکی است. او می‌گوید: «هر بار که به تنهایی به رستورانی می‌روم قیمت غذا را برای من گران تر حساب می‌کنند. بنابراین همیشه با یک ایرانی به رستوران می‌روم. در مورد کرایه تاکسی هم همین طور است. راننده‌ها فکر می‌کنند که هر کرایه‌ای که بخواهند حق دارند از من بگیرند. بنابراین سعی می‌کنم میزان کرایه هر مسیر را بفهمم و حتماً پول خرد همراه داشته باشم».

برخی از هتل‌ها هم به شیوه‌ای که فکر می‌کنند زرنگی است به خارجی‌ها می‌گویند خدماتشان را به یورو یا دلار هم ارائه می‌کنند و در این میان مقدار زیادی از ما به التفاوت را برای خود برمی دارند.
این تفکر حتی در بخش‌های خدماتی دولتی نظیر موزه‌ها نیز وجود دارد. گاهی قیمت بلیت یک موزه برای یک خارجی به چند برابر قیمت عادی هم می‌رسد. تمام این پول‌ها در نهایت برای صنعت توریسم ما ثروتی را به همراه نمی‌آورد، ولی چون قیمت تمام شده سفر را برای جهانگرد بالا می‌برد، هر چه قدر هم که او از طبیعت و آثار دیدنی کشورمان لذت برده باشد برای بار دوم کمتر تمایل دارد به کشورمان سفر کند.

در هنگام مواجهه با خارجی‌ها عادی باشیم
تمام این نمونه‌ها نشان می‌دهد که نه تنها مردم ما بلکه حتی افرادی که در بخش‌های خدماتی کار می‌کنند در زمینه رفتار با خارجی‌ها اطلاعات زیادی ندارند. رانندگان آموزش ندیده نمى دانند با جهانگردان چگونه رفتار کنند. به ندرت آشپزهاى مجربى وجود دارند که طریقه پخت غذاهاى ملت‌هاى دیگر را بدانند. گارسن‌ها شیوه رفتار با مشترى را فقط به تجربه آموخته اند. رسانه‌ها هم به مردم آموزش نمى دهند چگونه با جهانگردان رفتار کنند و…

نمونه‌های دیگری هم در رفتار ما با خارجی‌ها به چشم می‌خورد که همگی نیازمند تصحیح هستند. به عنوان نمونه بسیاری از هموطنان ما با دیدن یک فرد خارجی سفره دلشان را برای او باز می‌کنند و از همه زوایایی که فکر می‌کنند کشورشان مشکل دارد برای آنها صحبت می‌کنند. این کار ارزش و مرتبه کشوری قدرتمند که از اولین تمدن‌های جهان با میراثی کهن است را در نزد آنها پائین می‌آورد. هر چند که بی شک از نظر توسعه اقتصادی ما در حد کشورهای پیشرفته نیستیم ولی موضوعات ارزشمند زیادی وجود دارد که می‌توانیم به آنها ببالیم. ضمن این که به طورکلی مردم بسیاری از کشورها اصلاً دلیلی نمی‌بینند که درباره مشکلات کشورشان به دیگران پاسخ دهند. به عنوان مثال ژاپنی‌ها هنگامی که درباره نحوه اداره کشورشان، یا حتی انتخابات آینده و این که به که رأی می‌دهند از آنها پرسش می‌شود تنها لبخند می‌زنند.

برخی نیز فکر می‌کنند که هیچ یک از خارجی‌ها زبان فارسی بلد نیستند. در نتیجه در کنار آنها به صحبت درباره شان می‌پردازند یا درباره آنها شوخی می‌کنند. چهره کسانی که درباره یک خارجی شوخی می‌کنند و سپس می‌فهمند که او به خوبی فارسی صحبت می‌کند دیدنی است. به اینها می‌توان نگاه کنجکاوانه عده‌ای را افزود که گاهی آزاردهنده می‌شود.نکته دیگر این است که بیاموزیم توریست‌ها تنها محدود به افراد موبور و چشم آبی کشورهای اروپایی و امریکا نیستند. بلکه جهانگردانی از کشورهای همسایه یا کشورهای آفریقایی وارد کشور ما می‌شوند که ثابت شده برخی از آنها بیش از جهانگردان اروپایی پول خرج می‌کنند ولی همیشه رفتارها با آنها مؤدبانه و توأم با میهمان نوازی نیست.

در واقع لازم است که رویه مشخصی را در رفتار خود با خارجی‌ها از جمله جهانگردان در پیش بگیریم و این رفتار را بدون تبعیض و بدون فکر خوش آمدن یا بد آمدن از این یا آن به کار ببندیم. طبیعتاً این رویه نیاز به دادن آموزش هم به افراد عادی و هم به کارکنان بخش‌هایی دارد که با جهانگردان یا خارجی‌ها در تماسند و یا به نوعی ممکن است با آنها برخورد کنند. حتی این آموزش‌ها را می‌توان در کتاب‌های درسی نیز گنجاند. این جا است که می‌توانیم بگوییم به توریسم به چشم یک فرصت نگاه کرده‌ایم.

بیشتر ما هنگام شنیدن نام سفر و گردشگری قند توی دلمان آب می شود و چیزی شبیه به بستن بار سفر و زدن به جاده و دل طبیعت در ذهنمان تداعی میشود، اما خب همیشه هم اینگونه نیست چرا که گردشگری روی دیگری نیز دارد و آن هم این است که دیگران از شهرها و کشورهای دیگر به شهر شما آمده و برای مدتی میهمان شما باشند.تقریبا دیگر همه ما میدانیم که همین میهمانی کوتاه مدت خارجی ها در کشورمان یکی از مهمترین عوامل رشد و توسعه صنعت گردشگری برای کشورمان محسوب می شود. به همین دلیل لازم است که فرهنگ چگونه رفتار کردن با گردشگران خارجی را بلد باشیم.فراموش نکنیم که گردشگران خارجی همیشه پتانسیل بالایی را برای تبدیل شدن به سفیران تبلیغاتی کشور میزبان دارند. ما نیز باید به بهترین نحو ار این فرصت استفاده کنیم و با ارائه آموزش های کافی در چگونگی رفتار با یک گردشگر باعث رضایتمندی و به وجود آمدن فرصت های آتی برای حضور دوباره او در کشورمان باشیم. در ادامه نکاتی را جهت بالابردن فرهنگ جذب گردشگر به کشورمان را بیان می کنیم. به لطف خدا و امنیتی که در کشور ما حکمفرماست در چند سال اخیر تعداد بیشماری از گردشگران خارجی از نقاط مختلف دنیا به ایران آمده اند، نکته مهم دیگری که می بایست در نظر داشته باشیم، راهنمایی درست در مورد محل اسکان مناسب برای گردشگران است. دادن اطلاعات کافی و درست در مورد چگونگی رزرو هتل می تواند خیال گردشگران  را در مورد محل اقامت راحت کند و او را از سردگمی نجات دهد.استفاده از راهنمای کار کشتهاز آنجایی که راهنمایان گردشگری پل ارتباطی میان فرهنگ ما و گردشگر محسوب می شوند، در وهله اول استفاده از راهنمای کاربلد و آموزش دیده اهمیت بسیار بالایی در جذب گردشگر خارجی دارد. اما باید به این نکته توجه داشت که راهنمایان گردشگری صرفا راهنمایان تور نیستند، راهنمایان محلی و ارگانهای متولی گردشگری نیز خود به عنوان راهنمایان گردشگری محسوب می شوند که به نوعی سفیران فرهنگی و تاریخ و تمدن و ارائه کننده تصویری جامع از کشورمان هستند که می توانند هر یک از گردشگران را به سفر دوباره به ایران ترغیب کنند.

گردشگران

اصفهان مقصد بسیاری از گردشگران خارجی

گردشگران

اصفهان مقصد بسیاری از گردشگران خارجی

یاد گرفتن زبان انگلیسی همانطور که میدانید زبان انگلیسی به عنوان زبان بین الملی دنیا شناخته شده است. ما نیز با آموزش و فراگیری این زبان خیلی راحت تر میتوانیم با توریست های خارجی ارتباط برقرار کرده و به رفع نیازهای میهمان خارجی مان بپردازیم.  متاسفانه نباید این نکته را فراموش کنیم که کشور ما جز معدود کشورهایی است که مردمش از انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده نمی کنند و فقط عده خاصی صحبت کردن به این زبان را بلدند.  از این رو ارتباط گرفتن گردشگران خارجی با ما اندکی دشوار است. این نکته را نباید فراموش کرد که به دلیل اهمیت نقش زبان در جذب گردشگر لازم است که حداقل نوجوانان و جوانان کشورمان دست به اقدامی اساسی زده و به یاد گیری این زبان بپردازند.بیایید گردشگر را تیغ نزیمباید این فرهنگ غلط زرنگ بازی در مقابل گردشگر خارجی را دور بریزیم.متاسفانه بسیاری از ما گمان میکنیم که توریست خارجی هیچ پس زمینه ذهنی درباره هزینه ها در کشورمان ندارند و بنابراین آزادیم که هر هزینه پرت و پلایی را او بستانیم. اما خیر! هیچ هم این طور نیست. امروز عصر تکنولوژی و اینترنت است و هر گردشگر پیش از آغاز سفر خود تمامی هزینه های مربوط به کشور میزبان اعم از نرخ تاکسی ها، خوراکی ها،اقامتگاه ها و… را با جزییات دقیق تحلیل و بررسی کرده است. پس با دریافت هزینه های اضافی باعث فراری دادن گردشگر از کشورمان نشویم چرا که بقای صنعت گردشگری کشورمان به همین گردشگران بستگی دارد.

گردشگران

جمعی از گردشگران اروپایی در مشهد

گردشگران

بازدید گردشگران از شهر مقدس قم

مهربان باشیممتاسفانه باید حقیقت را پذیرفت که نحوه رفتار با گردشگران در ایران دارای کاستی ها و نواقصی است. برای مثال میتوان گفت که گاه گردشگران خارجی به منظور کنترل مدارک و انگشت نگاری در فرودگاه ها یا حتی مرزهای زمینی، مدتی طولانی متوقف می شوند. این انتظار درنهایت به کلافگی و نارضایتی گردشگر می انجامد.از طرف دیگر برخوردهای نامناسب درباره ی نوع پوشش گردشگران و رعایت نکردن حجاب کامل از طرف گردشگر خارجی، گاه موجب ناراحتی و آزرده خاطر شدن گردشگر است لذا بهبود رفتار با گردشگر بسیار راحت تر از تقویت زیرساخت هایی نظیر هتل، غذاخوری و پرواز است. به نظر من یک رفتار گرم و دوستانه خیلی راحت می تواند ضعف هایمان درباره کاستی های محل اقامت یا مسائل دیگر را بپوشاند.

گردشگران

بازدید گردشگران از تخت جمشید

گردشگران

شیراز همواره مورد توجه گردشگران خارجی

سفره دلمان را برای گردشگران خارجی باز نکنیمشاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ببنید یک هم وطن هنگام مواجه با توریست های خارجی سفره دلش را برای او باز کرده و از تمامی مشکلات و سختی هایی که در کشورش وجود دارد با او صحبت می کند.توجه داشته باشید که این کار بسیار اشتباه است چرا که به شکلی باورنکردنی ارزش و مرتبه كشورمان را در نزد آنها پائين مي‌آورد. گرچه باید واقع بین باشیم و قبول کنیم که ما بي شك از نظر توسعه اقتصادي هم ردیف كشورهاي پيشرفته نيستيم اما با این حال موضوعات ارزشمند زيادي وجود دارد كه مي‌توانيم به آنها بباليم. جالب است بدانید که برخلاف ما مردم بسياري از كشورها اصلاً دليلي نمي‌بينند كه درباره مشكلات كشورشان با گردشگران خارجی صحبت کنند. آنها معتقدند که مشکلاتشان صرفا برای خودشان است و ارتباطی به دیگران ندارد

گردشگران

بازدید گردشگران خارجی از بناهای تاریخی تبریز

در نهایت لازم است هر یک از ما ، به عنوان یک ایرانی ، با برخورد صحیح با گردشگران خارجی، از ترویج تبلیغات منفی درباره کشورمان جلوگیری کنیم و راه را برای توسعه ی هر چه تمام تر صنعت گردشگری هموار سازیم.