تالاب‌های استان آذربایجان شرقی

تالاب قوری گل:

تالاب قوری گل در ۴۲ کیلومتری شرق تبریز در کنار جاده تبریز- تهران واقع است. مساحت تقریبی آن ۲۴۵ هکتار و عمق متوسط آن ۵/۴ متر است. منابع تأمین‌کننده آب قوری گل، آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن قرار دارد. این دریاچه از سال ۱۳۴۸ خورشیدی از مناطق حفاظت‌شده اعلام گردیده و از سوی شرکت شیلات، برنامه تکثیر و پرورش ماهی در آن به مرحله اجرا گذارده شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل ( قابل شنا کردن نیست مراقب فرزندان خود باشید این تالاب باتلاقی است )
۲۰۱۶۰۵۳۱_۱۷۵۲۵۸

این تالاب با چشم‌اندازی زیبا، ویژگی زیستی منحصر به فرد یکی از جاذبه‌های طبیعی استان است و محیط مناسبی برای رشد انواع گیاهان و پرندگان آبزی از جمله پرندگان نادر و کمیاب مانند اردک سفید می‌باشد.

تالاب آلماگلی:
این تالاب در ارتفاع ۲۴۰۰ متری در جنوب شرقی ارتفاعات سهند قرار دارد و ۲۰ هکتار مساحت دارد. تالاب پوشیده از نیزار و گیاهان آبزی است که از نظر لانه‌گزینی  پرندگانی نظیر سرسبز و چنگر شرایطی مناسب دارد و به همین دلیل دارای ارزش تفرجگاهی نیز می‌باشد.
تالاب خرمالو:
این تالاب  در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی اهر قرار دارد و تالاب دائمی است که علاوه بر استفاده‌های کشاورزی، در فصل زمستان مورد استفاده پرندگان مهاجر قرار می‌گیرد.
 تالاب قوشا گلی:
این تالاب در ۳۱  کیلومتری جنوب غربی هشترود قرار دارد و تالابی نیزاری است.
تالاب قره قشلاق:
منطقه تالابی قره قشلاق در کناره‌های جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد و به لحاظ شرایط خاص طبیعی، زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی و علف‌چَر می‌باشد. این تالاب  به عنوان تالاب بین‌المللی شناخته شده است.
 تالاب قبادلو:
این تالاب در ۲۲ کیلومتری شمال غربی عجب شیر بالاتر از بندر رحمانلو قرار دارد و بخشی از پرندگان تالاب‌های حاشیه‌ای دریاچه ارومیه را، به خود جذب می‌کند.
تالاب زولبین گلی:
این تالاب در ۴۲ کیلومتری غرب هشترود قرار دارد و با وجود این که تالابی فصلی است، به علت نیزارهای داخلی و حاشیه‌ای به ویژه در مواقع پرآبی، پناهگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می‌شود.
تالاب یوسفلو:
این تالاب در ۳۳ کیلومتری  شرق شهرستان اهر قرار دارد و تالابی دائمی است که مورد استفاده پرندگان مهاجر آبزی قرار می‌گیرد.
تالاب یانیق گلی:
این تالاب در ۳۱ کیلومتری جنوب غربی هشترود قرار دارد و در پاییز و زمستان مورد استفاده پرندگان وحشی قرار می‌گیرد.
تالاب ماهی‌آباد:
این تالاب در ۲۰ کیلومتری شمال میانه قرار دارد که تالابی فصلی است و مصارف کشاورزی دارد و در مواقع پرآبی، مورد استفاده پرندگان مهاجر است.
تالاب بزوجق گلی:
این تالاب در ۵۰ کیلومتری غرب شهرستان هشترود قرار دارد و تالابی دائمی است که مورد استفاده پرندگان مهاجر قرار می‌گیرد.
تالاب دیب سیز:
این تالاب در ۲۵ کیلومتری شرق اهر قرار دارد و تالابی نیزاری و دائمی  است که مورد استفاده پرندگان مهاجر آبزی قرار می‌گیرد.