جشنواره انار آذربایجان شرقی  در مهرماه هر سال در روستای مردانقم ( بخش خدا آفرین ) برگزار میشود، که فرصت خوبی برای بازدید ازاین منطقه بکر و روستای میهمانواز مردانقم می باشد . امسال نیز (سال 94 ) در مورخه  16 و 17 مهر ماه این جشنواره برگزار شد. یکی از جاذبه های جشنواره موسیقی زنده عاشیقی و لباس های محلی میباشد. و در ضمن در کنار این جشنواره غرفه هایی برای فروش انار کار سازی شده. منظره زیبا و کوه های سر به فلک کشید باغهای انار و رود خانه زیبا و هوای بسیار عالی به جاذبه های این روستا اضافه کرده است.

برای رفتن به این مسیر پیشنهاد میکنم دو یا سه روز برنامه ریزی کنید   نزدیکترین مسیر به روستای مردانقم از تبریز  از مسیر  تبریز به جلفاست از تبریز تا روستای مردانقم با سواری حدود 5 ساعت  زمان لازم است . به چند مورد از جاذبه های بین  جلفا تا مردانقم اشاره میکنم .

آبشار آسیاب خرابه ، امامزاده سید محمد ، روستای کردشت و مجموعه تاریخی ازجمله حمام کردشت ، روستای اشتبین و حدود بیست دقیقه فاصله زمانی از روستای اشتبین  سه راهی  روستای مردانقم سمت راست  وقتی وارد جاده فرعی برای رفتن روستا میشوید   مسیر فوق العاده با جاده اسفالته  را با باغهای بسیار سر سبز  کنار جاده و رودخانه زیبا  تا خود روستا ملاحظه  خواهید نمود  . مردمان این روستا بسیار مهربان هستند .