جشنواره گل محمدی گنبرف

جشنواره منطقه‌ای گل محمدی دامنه‌های سهند در “گنبرف ” اسکو از توابع آذربایجان شرقی   ((دومین جمعه تیرماه))

روستای گنبرف، یکی از روستاهای هدف گردشگری استان است

گلهای محمدی با عصاره های بهشتی به عنوان یکی از نمادهای هویتی این روستا شناخته می شود و این موهبت الهی را به عنوان منبعی برای در آمد اهالی این روستا قرار داده است. روستای گنبرف، با چهارهزار نفرجمعیت، از روستاهای پرجمعیت آذربایجان شرقی شناخته می شود

005

 

محصول عمده گل محمدی، گلاب، اسانس و گلبرگ خشک است که از آنها در صنایع دارویی، عطرسازی، فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می‌شود.

مصارف دارویی آن بیشتر در درمان دردهای رماتیسمی، قلبی، تقویت اعصاب و معده و رفع بعضی از سردردها بوده و در تهیه شربت مربا و در صنایع شیرینی سازی و تهیه بستنی نیز استفاده می‌شود.

دم کرده گلبرگ های خشک شده آن اثر درمانی برای تقویت اعصاب ، برطرف کردن بیماری های گلو و دهان است. سالانه گلاب و اسانس ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلستان صادر می‌گردد.

gonbar01 شهرستان اسکو با سطح زیر کشت ۵۷۰ هکتار گل محمدی رتبه نخست تولید این محصول را در استان و شمالغرب کشور در اختیار دارد و پیش بینی می شود در سال جاری نزدیک به یکهزار و ۷۰۰ تن گل تر از مزارع گل محمدی این شهرستان برداشت شود.

گفتنی است استان آذربایجان شرقی از لحاظ سطح زیر کشت و تولید گل محمدی بعد از استان‌ های کرمان، اصفهان و فارس در رتبه چهارم کشوری قرار دارد.علاقمندان به فضاهای پاک و زیبا و بی آلایش نیز به سمت روستاها آمده و از جاذبه های بی شمار و متنوع روستاها دیدن می کنند

عموم مردم استان و گردشگرانی که این استان را به عنوان مقصد سفر تابستانی خود انتخاب کرده اند می توانند همه ساله همراه با مردمان مهمان نواز این روستا ، جشنواره گل محمدی را به جشن بنشینند و با جاذبه های استان آذربایجان شرقی آشنا شوند.

kuasd554

جشنواره های استان – روستاهای گردشگری – موزه های تبریز  – پارک های تبریز  – رستورانهای خوب استان – نقشه تبریز – چشمه های آب معدنی و آبگرم استان – اماکن گردشگری استان – فرش تبریزاستخر های تبریز – باقلوای تبریز  هتل های تبریزکفش دست دوز چرم تبریز پزشکان متخصص تبریز –  پزشکان فوق متخصص تبریز آذربایجان شرقی در یک نگاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *