خانه تاریخی نعمت زاده

مـوقعيـت بنـا: تبريز، خيابان مقصوديه، بن بست نعمت زاده، پلاك 42

نـوع مـالكيـت بنـا: دولتی

قـدمت بنـا: قاجاريه

نـوع بهـره بـرداري و خصـوصيـات بـارز بنـا: هتل بوتیک

تـزئينـات بكـار رفتـه: ايوان ستوندار، آجركاري نما، سرستونهاي گچبري شده و درب و پنجره هاي چوبي با طرح هاي اسليمي با شيشه هاي رنگي

این خانه به اجاره داده نمیشود .

اجاره سوئیت در تبریز

این خانه تاریخی که قدمت آن به دوره پهلوی اول بازمی گردد در سال 91 توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خریده شد که در مجموع برای خرید و مرمت این خانه 1 میلیارد تومان هزینه شده است. همچنین، خانه تاریخی نعمت زاده تبریز جزو نخستین خانه های تاریخی تبریز است که میراث فرهنگی آذربایجان شرقی قصد دارد آن را به عنوان هتل بوتیک ( اقامتگاه تاریخی) برای جذب گردشگر بیشتر به استان تغییر کاربری دهد.این اقدام به نوعی سرآغازی برای ساماندهی دیگر خانه های تاریخی استان است تا به این شکل خانه های تاریخی آذربایجان شرقی حفظ و حفاظت شوند. خاطر نشان می کند، در تبریز بیش از 400 باب خانه تاریخی وجود دارد که از این میان در حدود 100 خانه در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند.

اين بنا يكي از خانه هاي زيباي تبريز و معروف به خانه نعمت زاده مي باشد. با توجه به شواهد معماري ( پلان معماري و نماي ساختمان ) مربوط به دوره پهلوی اول مي باشد.

اين بنا در دو طبقه همكف و اول بنا شده است، خانه شامل يك هشتي ورودي كه دسترسي حياط را ممكن مي سازد. بنا در دو ضلع شمالي و شرقي احداث شده است كه طبقه همكف در ضلع شرقي شامل ورودي اصلي به خانه، هشتي ورودي به ساختمان، راه پله دسترسي به طبقه اول و دو اتاق است و در ضلع شمالي طنبي، راه پله دسترسي به طبقه اول و دو گوشوار در طرفين طنبي مي باشد. طبقه اول نيز داراي يك طنبي، سرسرا و دو گوشوار در گوشه هاي ضلع شمالي ساختمان و چهار اتاق در ضلع شرقي بنا است. نماي ساختمان شامل ايوان با دو جفت ستون و پنجره هاي ارسي و آجركاري و گچبري است.

ممکن است مطالب زیر نیز مورد علاقه شما یاشد.

کافی شاپ وحید تبریز

خانه بومگردی در تبریز فعلا راه اندازی نشده است و جزو برنامه های آتی میباشد.هتل  سنتی تبریز  فعلا  راه اندازی نشه ، هر چند علاقه مندان زیاری در مورد هتل های سنتی تبریز پرس و جو میکنند ولی متاسفانه فعلا هیچ یک از خانه های قدیمی تبریز برای هتل سنتی و بومگردی در تبریز معرفی نشده است.