خانه های تاریخی تبریز

با گذشت زمان ، بافت قدیمی شهرها، جای خود را به خانه های جدید بی روح آپارتمانی دادند که هیچ گونه سازگاری با اقلیم و شرایط روحی و اجتماعی ما ندارند، شاید نیازمند تامل در خانه سازی قدیمی، باشیم تا بتوانیم با الگوبرداری از آنها با فکر نو و تجهیزات جدید، در زندگی امروزی مورد کاربرد قرار دهیم .

خانه های قدیمی تبریز

وجود 400 خانه تاریخی و قدیمی در شهر تبریز، به نوعی این شهر را به عنوان پایتخت و ویترین خانه‌های تاریخی در ایران تبدیل کرده است.

جذابیت خانه‌های تاریخی اسم و رسم‌دار برای مردم، علاوه بر ذوق تماشای معماری زیبای بنا، به اعتبار نام افرادی است که روزگاری دراز ساکنشان بوده‌اند. بیننده در این خانه‌ها خیلی بیشتر از آنکه زیبایی‌های بصری نظرش را جلب کند، کنجکاو است بداند شاعر، نقاش، پزشک، سیاستمدار یا هر شخصیت محبوب و معروف دیگری که سال‌ها با آثار و شهرتش مأنوس بوده‌ در چه خانه‌ای زندگی می‌کرده؟ کدام کوچه و حیاط و اتاق‌هایی بوده که «او»ی دوست داشتنی و ماندگارش را در خود بزرگ کرده است؟

بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی به منظور آشنایی بیشتر با این مکان‌ها و به خصوص با سبک زندگی و فرهنگ محلی این مناطق ترجیح می‌دهند، در خانه‌های تاریخی اقامت گزینند، ولی متاسفانه هنوز برنامه خاصی برای اقامت این گردشگران در این خانه‌ها در سطح کشور و به ویژه شهر تبریز تدوین و پیش‌بینی نشده، در حالی که اکثر گردشگرانی که به کشورمان و در راس آنها به آذربایجان و شهر اولین‌ها سفر می‌کنند، این برنامه را حلقه مفقوده صنعت گردشگری ایران می‌دانند.

این خانه ها از کیلومترها دور نظر هر بیننده را به خود جلب می‌کند، مسافرین علاقه مند هستند در کنار این خانه‌ها با حیاط اندرونی و بیرونی، شیشه‌های رنگی، سقف‌های گچ‌بری، حوض‌خانه و سرداب آن؛ عکس یادگاری بگیرند.

با این وجود، انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، فرصت مناسبی است برای معرفی این آثار؛ تا اینکه از تمام ظرفیت‌های شهر اولین‌ها، به بهترین شکل ممکن برای جذب گردشگر داخلی و خارجی  استفاده کرد.
اکثر خانه‌های تاریخی و قدیمی از دو قسمت حیاط  اندرونی و بیرونی از بخش‌های چون در ورودی، هشتی، دالان، ایوان‌ها، سکو، سردر ورودی، حیاط و اتاق‌های اطراف آن، حوض، آشپزخانه، سرویس‌ها، برای ساخت خانه، گودال باغچه، بام، سرابستان، زمستان‌نشین، تابستان‌نشین، بهار خواب، اتاق کرسی، پایاب، شوادان، شبستان، آب سرا، اتاق بادگیر و … تشکیل شده است.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این خانه‌های تاریخی و قدیمی، وسعت و مساحت زیاد این خانه‌ها، که با توجه به سبک زندگی، فرهنگ و آیین بومی و محلی، و به ویژه اقلیم و آب و هوای آن مناطق ساخته شده‌اند.

خانه‌های تاریخی آذربایجان آیینه‌هایی هستند که باید پاک ‌شوند !

خانه های تاریخی و قدیمی شناسنامه فرهنگی و هویت تاریخی ما هستند .