گنجه ای زاده
ساختمان گنجه‌ای‌زاده یکی از ساختمان‌های دانشگاه هنر اسلامی تبریز است که پیشینهٔ آن به اواخر دورهٔ قاجاریه و اوایل دوره پهلوی می‌رسد.اين بنا يكي از ساختمانهاي تملك شده توسط دانشگاه هنر اسلامي تبريز در عرصه اي به مساحت 3000 مترمربع كه با دو خانه تملك شده قدكي و بهنام مجموعاً بالغ بر 70000 مترمربع عرصه دارد. دسترسي به اين خانه از كوچه مقصوديه مي باشد كه از قديمي ترين محلات تبريز است.

بنا شامل دو بخش است. بخش شرقي متعلق به دوره قاجاريه و بخش غربي احتمالاً در اوائل پهلوي اول به ساختمان قبلي اضافه شده است. نماي شرقي رو به طرف جنوب ساخته شده است و پلان معماري آن با ساختمان قدكي قابل مقايسه است. هسته اصلي اين ساختمان اتاق طنبي است كه در طرفين آن راهروهاي ورودي و در جانبين آن اتاقهاي جانبي (گوشوار) قرار گرفته است. از پيش آمدگي اتاقهاي گوشوار به عنوان ايوان ستونداري استفاده شده است. ايوان شامل 5 دهنه مي باشد كه با قوسهاي نيم دايره پوشش شده است. در بخش شمالي طنبي نيز ايواني با سه دهنه وجود داشته است كه مشرف به حياط اندروني بوده است. حياط اندروني شمالي در طول زمان از بين رفته و سمت شمالي طنبي را ديوار كشيده اند.

اين بخش ساختمان در سه طبقه شامل زير زمين- طبقه همكف و طبقه اول احداث شده است. در زير اتاق طنبي حوضخانه قرار دارد. بخش غربي مجموعه مربوط به اوائل پهلوي اول  و ورودي آن شرقي به غربي است و هر بال راهرو سه اتاق و جمعاً داراي شش اتاق است. اين بخش نيز در سه طبقه شامل زيرزمين، همكف و طبقه اول ساخته شده است. ساختمان داراي ايوان ستونداري در جبهه شرقي است. ازاره هر دو بخش از بنا با سنگهاي اسپراخون حفاظت و تزئين شده و نماهاي خارجي و زيرزمينها آجري است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *