روستای اشتبین

روستای اشتبین از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است.این روستا نمونه ای از روستا های کوهستانی – میان دره ای محسوب میشود . از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد ودارای زمستانهای طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است .بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.

۴۲
در سال ۱۳۸۵ روستای اشتبین دارای ۷۷۳ نفر جمعیت در قالب ۱۵۰ خانوار بوده است.
این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۷۹/۰۳/۱۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر میرسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.

از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات فارسی و ترکی برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. او شاعری عارف و استادی ماهر است که هم تراز غزلیات حافظ و رباغیات خیام شعر سروده است. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که تقریبا نصف آن به فارسی و نصف دیگر آن به ترکی است. اشعار نباتی در قفقاز و آذربایجان و ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد و عاشیقها و خواننده ها از اشعار وی استفاده می کنند طبق وصیت وی در همین روستا به خاک سپرده شده است.

اشتبین

حکیم نباتی در سال ۱۱۹۱ ه.ق در روستای اشتبین متولد و درسال ۱۲۶۳ ه.ق چشم از جهان فروبست و مقبره وی از آن زمان تاکنون مورد توجه جمعی از اندیشمندان، شاعران و نباتی شناسان قرار گرفته است.

در اطراف روستای فوق چند کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی و در گورستان قدیمی آن کتیبه ای مرمرین مربوط به »آرامگاه« خواجه ملک کدخدا به تاریخ ۸۴۳ ه.ق و کتیبه ای دیگر مربوط به خواجه احمد به تاریخ ۹۷۶ ه.ق یافت شده است.

روستای تاریخی اشتبین که در فاصله ۹۵ کیلومتری شرق »جلفا« و در حاشیه رودخانه مرزی ارس در نقطه مقابل مرز ارمنستان و در دل جنگلهای ارسباران قرار دارد ، با حیات وحش منحصر به فرد اوقات فرح انگیزی برای گردشگران فراهم می کند.

روستای اشتبین

این روستا به دلیل واقع شدن در دره ارس و تاثیر پذیری از آب وهوای منطقه مغان و غرب دریای خزر ، دارای آب و هوای معتدل و مطبوع شمالی بوده و همین امر باعث شده محصولات سردرختی فراوان از این منطقه استحصال و روانه بازار مصرف کشور شود.

در روستای تاریخی گردشگری ” اشتیبین ” ، باغات وسیع گیلاس، زردآلو، توت، آلبالو، انار، انجیر، انگور، گردو، سیب، گلابی، هلو، ازگیل وجود داشته و گیلاس و زردآلو به صورت نوبرانه از این روستا به سایر نقاط آذربایجان صادر می گردد.

 

از تبریز تا روستای اشتبین ۲۵۰ کیلومتر فاصله است البته اگر قبل از رسیدن به جلفا مسیر هادیشهر را انتخاب کنید . منظر ه زیبای رود ارس و طبیعت بی نظیر و مناظر شگفت آور که انسان را به وجد می اورد هیبت کوهها و زیبایی جنگل ها وصف ناپذیر هستند

 

anaj1362929010CWHRBS

پس از گذز از سیه رود ، نوردوز ، روستای دوزال ، کردشت جاده روستای اشتبین خودش رو نشون میده از جاده تا روستا حدود هفت کیلومتر است ،یک مسیر کوهستانی با شیب تقریبا” زیاد . بالای جاده که رسیدید یک جنگل زیبا قبل از روستا در دره نمایان میشود وسط جنگل رود خانه در حال خروشان است و شما را برای استراحت جذب خود خواهد کرد . روستای اشتبین با هوای بسیار عالی مناظر زیبای روستا با مردمان سخت کوش .

ای دیدن اشتیبین و لذت بردن واقعی از یک سفر به طبیعت بکر و اعجاب انگیز و نهایتا سیر در فرهنگ تمدن کهن ایران زمین ، حیف است مسافران و گردشگران چند روز از سفر خود را به این منطقه اختصاص ندهند.

 

hakimnabati

 

دامداری شغل اصلی اهالی این روستاست میوه های باغی این منطقه هم عبارتند از انار ، ذغال اخته ،گیلاس ، گلابی ،زرد آلو ، گردو ، سیب ، انجیر، انگور و معماری خانه هابه شکلی است که حیاط خانه پشت بام خانه دیگر است از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.
این عنصر از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شود: اول اینکه جلوی تابش زیاد آفتاب تیز تابستان را به درون اتاقها می گیرد و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتا خنکی است که در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
. ارتفاع آن تقریبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبی که معمولا دارای سرستونهایی حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی آن را نگه می دارند. معمولا در زیر این سقف تنوری برای پخت نان وجود دارد.

Oshtabin
تزئینات:
نرده های زیبا، سرستونهای منقش، ارسی ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والای اهالی این روستا حکایت می کنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند کوچه های تنگ این روستا با پله های بسیار بالا میرود و به همدیگر راه دارد . اهالی روستا از امکانات آب و برق و تلفن بر خوردار هستند و در زمستان از نفت استفاده میکنند . پسر بچه ها علاقه مند هستند شما را راهنمایی کنند و کتیبه ها را در روستا به شما نشان بدهند و مردم بسیار مهربانی دارد .

جشنواره های استان – روستاهای گردشگری – موزه های تبریز  – پارک های تبریز  – رستورانهای خوب استان – نقشه تبریز – چشمه های آب معدنی و آبگرم استان – اماکن گردشگری استان – فرش تبریزاستخر های تبریز – باقلوای تبریز  هتل های تبریزکفش دست دوز چرم تبریز پزشکان متخصص تبریز – پزشکان فوق متخصص تبریز آذربایجان شرقی در یک نگاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *