اهر مرکز منطقه ارسباران در 95 کیلومتری مرکز استان و در شمال شرق آذربایجان شرقی واقع شده و از شمال به کلیبر، از جنوب به هریس، از شرق به مشکین شهر و از غرب به ورزقان محدود شده است.

این منطقه به جهت واقع شدن در شاهراه گردشگری استان به خصوص مناطق جنگلی ارسباران و جاذبه های متنوع گردشگری و آثار تاریخی در منطقه و همچنین به عنوان پل ارتباطی بین استان اردبیل و دشت مغان با مناطق مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکی از شهرهای مهم گردشگری استان به شمار می رود که از جمله آنها می توان به بقعه شیخ شهاب الدین اهری اشاره کرد که در پارک شیخ شهاب الدین قرار گرفته و آرامگاه شیخ شهاب الدین محمد اهری عارف بزرگ قرن هفتم هجری است.

تاریخچه این بقعه به عصر شاه عباس اول می رسد ولی قدمت بعضی از قسمت های آن از جمله حصار سنگی مقبره و درب شرقی به قبل از دوره صفویه (دوره ایلخانی) مربوط است.

مساحت این بقعه یکهزار و 497مترمربع بوده و ساختمانی مشتمل بر خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها و غرفه های متعدد است.

از آثار دیگر تاریخی اهر مسجد جامع اهر است که با 21 گنبد و با طاقهای آجری و ستونهای عریض و استوار یادگاری از دوران سلجوقیان و اتابکان آذربایجان است.

بازار سرپوشیده اهر نیز با طاق های آجری ساخته شده و در زمان حکمران ارسباران(رشیدالملک) مرمت و بازسازی شده و دارای راسته بازار، بازار نصیربیک و بازار جعفرقلی خان و بازار کفاشان می باشد.

این بنا دارای حمامی بوده که در زمانهای قدیم از بین رفته و اکنون محوطه آن دیده می شود. بازار اهر دارای تزئینات گچبری است.

از نقاط تاریخی دیگر این شهر کاروانسرای شاه عباسی می باشد که با طاق های آجری و معماری زیبا در مسیر جاده اهر- تبریز و گردنه گویجه بیل واقع و دارای یک سالن بزرگ و غرفه های متعدد است و منصوب به دوره صفویه می باشد.

جنگل طبیعی انداب (پارک جنگلی فندقلو) نیز در 25 کیلومتری اهر- مشگین شهر بر فراز کوههای سرسبز روستای انداب قدیم واقع شده که بیشتر پوشش گیاهی آن درختان فندق می باشد و جنگل طبیعی تنباکولو در بخش هوراند واقع شده و به عنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند رویشگاه گونه های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان به شمار می آید.

از آثار تاریخی دیدنی دیگر که مسافران نوروزی بسیاری را جذب خود کرده خانه دکتر قاسم اهری در خیابان حزب الله از قدیمی ترین خانه های موجود در اهر می باشد.

این ساختمان تاریخی دارای سرسرا و اتاق های متعدد است.

زیباترین قسمت بنا نورگیرها و تزئینات داخل آن است و در سال های اخیر قسمت هایی از بنا آسیب دیده که بوسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در دست مرمت و استحکام بخشی است و در سال 84 پارکی به نام پارک دکتر قاسم اهری در مقابل این بنا توسط شهرداری اهر احداث شده است.

سد ستارخان اهر نیز در 15 کیلومتری جاده اهر- ورزقان واقع شده است. این سد اخیرا به زیستگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده که در تابستان مرغابی، لک لک و مرغ ماهی خوار و در فصل زمستان انواع مختلف پرندگان آبزی سیاحان بسیاری را به این منطقه می کشاند.

همچنین امکان صید انواع ماهی در آبهای این سد و فضای سبز اطراف ان موجب شده این محل به تفرجگاهی برای خانواده ها و جوانان تبدیل شود.

همچنین قلعه پشتوی هوراند در ارتفاع سه هزار متری ساخته شده و تنها دارای یک ورودی است