مرز زمینی ترکیه ،ارمنستان ،آذربایجان


مرز زمینی ترکیه

بسیاری از مسافران زمینی شهر های ترکیه بر سر انتخاب مرز مناسب خروج ، نه بر سر دو راهی ، بلکه بر سر انتخاب سه راهی هستند . کدام مرز زمینی مناسب خروج ماست؟

پاسخ به این سوال برای هر نفر متفاوت است . بستگی به این دارد که چه ساعتی از مرز رد می شوید ؟ شهر محل سکونت (یا مبدا سفرتان) کجاست ؟ مقصد نهایی چه شهریست ؟ با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنید یا با خودرو شخصی؟ و …….. در این مطلب به شرح مزیت ها و معایب گذر از مرز رازی با فرض خودرو شخصی و مبدا مسافرت از تبریز و مقصد نهایی شهر وان خواهیم پرداخت.

الف : مزایا :

1 – مرز رازی نزدیک ترین مرز زمینی به شهر وان ترکیه است از مرز تا شهر وان (90 کیلومتر)

2 – در صورت انتخاب این مرز بیشترین مسیر طی شده در خاک ایران خواهد بود. مسیر تبریز خوی و بعد از خوی به رازی

در ضمن اگر میخواهید خروجی را واریز کنید در مرز رازی امکان واریز عوارض خروج از کشور هست یک کانکسی سمت ایران گذاشتند فقط برای همین کار . در شهر خوی هم میتونید به بانک ملی واریز کنید. شماره حساب 2110100250009 ( عوارض خروج از کشور )به ازای هر نفر 25000 هزار تومان  فیش جداگانه با درج کد ملی الزامیست . این شماره فقط برای مرز رازی هست . یک فیش جداگانه به مبلغ 3000 تومان در بانک ملی به حساب ( شهرداری قطور ) به شماره 0108191527006  واریز خواهید کرد.

3 – در صورت استفاده از خودروی شخصی  برای رفت و برگشت به وان ، نیازی به استفاده از سوخت گرانقیمت ترکیه نخواهید داشت. در خوی بنزین بزنید. یک باک بنزین برای رفت و برگشت شما کافیه.

4 – پارکینگ (روباز) شبانه روزی دارد و میتوان خودرو شخصی را در مرز گذاشته و با استفاده از مینی بوس های ترک به وان رفت.

5 –مینی بوس با قیمت نسبتا پایین  (20 لیر نفری) (در ساعات کاری مرز) برای وان و بالعکس به وفور در دسترس است . ساعت کاری مرز رازی 9/30 صبح لغایت 16/30 میباشد . با ساعت ایران اگر ساعت 13/30 از وان حرکت کنید . برای خروج به مرز رازی میرسید . حدود دو ساعتی در مرز اگر شلوغ باشد کار دارید . البته با خودروی شخصی .

6 – جاده مرز رازی تا وان (بغیر از چند کیلومتر اول ) ( بعد از پنج کیلوتر گذر از مرز رازی یکدفعه جاده شنی میشود و چند صد متری خاکی هست . مراقب سرعت خود باشید !) اتوبان و اسفالت است و وضعیت نسبتا مناسبی دارد و امنیت در این مسیر کاملا برقرار است . گاها گشت پلیس ترکیه در جاده بازرسی دارد.که اصلا جای نگرانی نیست و برای امنیت جاده هست.

7 – میتوانید از دو شهر کوچک مسیر (سارای و اوزالپ) نیز دیدن کنید . موقع برگشت از وان اگر قصد خروج از مرز رازی را دارید حتما به تابلو ها دقت کنید شما باید مسیر  0zalp , saray رو برگردید . همون مسیری که موقع رفتن به وان از مرز رازی رفته بودید.

8 – میتوان از ترمینال خوی هم مستقیما برای وان مینی بوس های ترک را سوار شد . ضمنا بعد از مرز هم مسیر یکسره است و نیاز به تعویض ماشین یا مسیر نیست.

ب : معایب :

1 – مرز رازی 24 ساعته نیست . ساعات کاری از 9 تا 16/30 است .

2 – مرز رازی امکان عبور اتوبوس و کامیون و تریلر نداشته و فقط مختص سواری است.

3 – امکانات رفاهی در مرز بسیار کم است .

4 – معمولا بسیار شلوغ است و گذر از مرز بخصوص در مناسبت های خاص و تعطیلات زمان بر است

5 – سیستمهای ارتباطی (در هر دو طرف) بسیار ضعیف و با قطعی های مکرر همراه است.

6 – باجه بانک رازی معمولا بسیار شلوغ است و گاه واریز عوارض خروج یا جریمه بنزین ساعتها وقت می برد.

7 – مسیر خوی به مرز رازی در برخی قسمتها جاده ای نامناسب دارد. پیچ در پیچ و جاده تنگ و باریک دارد .

با استفاده از نقشه زیر میتوانید مسیر تبریز تا وان را از طریق سه مرز زمینی با همدیگر مقایسه کنید

مينبوس 10 نفره دربستي كاپيتاژ شده براي سفر زميني به ارمنستان و تركيه و آذربايجان شماره تماس 09145809575

سواری کاپیتاژ  ال 90  دربستی  از تبریز به وان  ترکیه – ایروان ارمنستان – نخجوان آذربایجان

تلفن تماس : 09145809575

برای رزرو هتل های شهر وان با ما مشاوره کنید .