باغ دو كمال در محله بيلانكوه تبريز واقع شده و مدفن جمعي از ادبا، عرفا و اهل هنر اين سرزمين است كه از آن ميان مي توان به بزرگاني چون، شيخ كمال الدين مسعود خجندي (عارف و شاعر پارسي گوي قرن هشتم هجري) كمال الدين بهزاد هراتي (نگارگر بزرگ عصر صفوي)، نظام الدين سلطان محمد نقاش (نگارگر مكتب تبريز)، استاد سلطان محمود مجلّد (هنرمند جلد ساز دوره صفويه)، مولانا طوسي و مولانا مشربي شرواني و… اشاره كرد. درباره وجه تسميه اين مكان و شكل گيري آن در منابع تاريخي آمده است: شيخ كمال الدين مسعود خجدي پس از آن كه زادگاه خود خجند (شهري در تاجيكستان امروزي) را به عزم زيارت كعبه معظمه ترك گفت، در بازگشت از سفر حج در شهر تبريز با حكمراني جلايريان مقارن بود، سلطان حسين جلايري از ارادتمندان كمال خجندي بود، وي در محله بيلانكوه (وليانكوي) باغچه اي به شيخ هديه كرده و در آن خانقاهي براي او بنا نمود و از اين زمان باغ مذكور به (باغ كمال) مشهور شد. كمال الدين مسعود خجندي پس از وفات (به سال 803 ه0ق) در همان زاويه اي كه در باغش قرار داشت، به خاك سپرده شد. كمال تبريز و باغچه خود در وليانكوي را بسيار دوست مي داشت، اين موضوع در برخي از اشعار وي مشهور است:
زاهددا تو بهشت جوي كه كمال                          وليانكوي خواهد وتبريز
پس از خاكسپاري كمال خجندي در اين باغ، دوره صفويه نگارگر بزرگ اين دوره نيز در باغ كمال مدفون شد. كمال الدين بهزاد نگارگر بزرگ مكتب هرات و دربار سلطان حسين بايقرا كه پس از تسلط ازبكان بر هرات در دربار شيبك خان ازبك كار مي كرد، پس از فتح هرات بدست شاه اسماعيل صفوي به تبريز آورده شد، حضور بهزاد در تبريز، مكتب هنري اين شهر را به درجه اعتلا رساند از معروفترين آثار بهزاد مي توان به نگاره هاي: بناي كاخ خونق، خليفه در حمام، يوسف وزليخا، جنگ شترها و نگاره هاي بهزاد در بوستان سعدي اشاره كرد. بهزاد در سال 942 ه.ق در تبريز در گذشت و در جوار مزار كمال خجندي  به خاك سپرده شد. يكي ديگر از هنرمندان بزرگ مكتب نگارگري تبريز، نظام الدين سلطان محمد را در اعتلاي مكتب هنري تبريز عصر صفوي همپاي بهزاد مي دانند. از مهمترين آثار سلطان محمد مي توان به نگاره هاي: معراج پيامبر (ص)، پيرزن و سلطان سنجر، دربار كيومرث و… اشاره كرد. از ديگر بزرگان مدفون در باغ كمال مي توان از سلطان محمود مجلد هنرمند جلدساز دوره صفويه نام برد. در عصر صفوي و دوران شكوفايي مكتب هنري تبريز هنر كتاب سازي و كتاب آرايي به بركت حضور بزرگاني چون سلطان محمد و بهزاد رونقي تمام داشت، سلطان محمود مجلد به عنوان يكي از هنرمندان اين مكتب در خلق شاهكارهاي هنري اين دوره با ديگر هنرمندان همكاري داشته است. به نظر مي رسد همان تواضع ذاتي كه نزد برخي از هنرمندان گذشته سراغ داريم به وي اجازه نداده تا نام خود را بر روي آثار خود ذكر نمايد و اين موضوع اسباب گمنامي و مهجوري وي را فراهم ساخته است. باغ كمال به مرور زمان به گوستاني متروكه مبدل گشته بود تا اينكه در دهه 50 انجمن آثار ملي كشور ايران نسبت به ساماندهي باغ و مقبره آن اقدام نمود. باغ كمال تبريز در سال 77 تحت شماره 2056 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. همزمان با تدارك برگزاري (همايش بين المللي كمال الدين بهزاد) در سال 1382، عمليات اجرايي طرح توسعه باغ كمال  و ايجاد مركز آموزش نگارگري در اين مكان با تملك املاك مجاور باغ آغاز و هم اينك از حدود 50 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است.

از چند سال پيش سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اقدام به احداث مجموعه بسيار زيبا با فرم سنتي و قديمي نموده كه به نام مركز آموزش علمي كاربردي ميراث كمال‌الدين بهزاد معروف است.

اين مجموعه كه شامل كلاس‌ها، آتليه‌ها كتابخانه تخصصي، گالري نمايشگاهي، موزه تخصصي نگارگري، بخش اداري، مركز آموزشي، پاركينگ و فضاهاي جانبي بوده، در زميني به وسعت حدود 6000 مترمربع زيربناي كلي در دست احيا مي‌باشد و فضاي باز مجموعه بعد از تكميل 3600 متر مربع است.بناي مقبره تقريبا در وسط محوطه باغ قرار گرفته است و در ورودي اين بنا در قسمت شمالي باغ واقع است. مقبره‌ها در قسمت پايين و زيرزمين ساختمان واقع شده و پس از پايين رفتن از چندين پله مي‌توان مقبره‌هاي اين دو بزرگوار را مشاهده كرد.

طرح مذکور به عنوان یکی از طرح ها و پروژه های گردشگری شهر داری تبریز با مشارکت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در حال اجراست که با انجام عملیات تملک تعدادی از واحدهای مسکونی واقع در حریم این طرح تا یک ماه آینده ، نسبت به تسریع مراحل بازسازی و توسعه و احیای این مجموعه اقدام خواهد شد.

ایجاد کتابخانه ، آمفی تئاتر ، سالن های نمایشگاهی ، نورپردازی و مبلمان محوطه داخلی و بیرونی مجموعه ، ایجاد فضای سبز محوطه مقبره دوکمال با طرح باغ ایرانی ، اجرای طرح ورودی بزرگ ، اجرای آبنماهای ریبا ، نصب تابلوهای راهنمای گردشگری در مسیرها و خیابان های منتهی به مقبره و نیز نصب سر در مناسب و آبرومند از جمله برنامه های پیش بینی شده در طرح بازسازی و توسعه و احیای مقبره دوکمال به شمار می رود.
ساخت مدرسه و موزه نگارگری در مجموعه دو كمال یكی از اقدامات خوب و قابل توجه سازمان میراث فرهنگی به شمار می رود.

مرکز آموزش علمی- کاربردی صنایع دستی تبریز

مرکز آموزش علمی- کاربردی صنایع دستی تبریز  در سال 1382 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و تحت نظارت دانشگاه علمی کاربردی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

مرکز وابسته به سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی  و گردشگری تحت پوشش موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوده و محل آن در مجموعه  تاریخی – فرهنگی «باغ کمال»  است . باغ کمال در محله بیلانکوه تبریز  مدفن هنرمندانی چون   کمال الدین بهزاد ،  کمال الدین مسعود خجندی ، سلطان محمد نقاش ، سلطان محمد مجلّد ، مولانا طوسی ، مشربی شیروانی و …. می باشد . بدیهی است وجود مقابر هنرمندان و بنای گنبدی و سردابی شکل در محوطه با معماری سنتی ساختمانهای پیرامون ، معنویت خاصی به این مجموعه هنری بخشیده و ضمن ایجاد انگیزه در دانشجویان و هنرجویان  می تواند عامل ممیزی ممتاز و بی بدیلی برای این مرکز  آموزشی بشمار آید.
مرکز داراي ساختمانی با زیربنای 1700 مترمربع از چهار باب کلاس درس و شش باب کارگاه آموزشی مجهز ، کتابخانه ، نمازخانه ،  فضای نمایشگاهی ( به مساحت 200مترمربع)  و  بوفه است .
هدف از تاسیس این مرکز ، ارائه آموزشهای علمی – کاربردی ، تربیت نیروهای متخصص و آموزش و حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران بوده  است . ابتدا 27 دانشجو در رشته کاردانی    هنرهای چوبی جذب شد و با ادامه فعالیت و با ادغام سازمانهای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1386  رشته های مرتبط دیگری از جمله کارشناسی  مدیریت گردشگری – کارشناسی صنایع دستی و کاردانی خدمات جهانگردی- کاردانی نقاشی ایرانی- کاردانی گرافیک و کاردانی نقاشی هنر های تجسمی  ایجاد گردید .
آدرس : تبریز-خیابان 7 تیر –نرسیده به چهار راه عباسی-کوچه شیخ کمال –باغ کمال.
تلفن:  36560361-041

اساسنامه موسسه آموزش عالی علمی- کاربردی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جلسه مورخ 21/4/93 شورای گسترش آموزش عالی به منظور رفع نیازهای تخصصی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به نیروهای کارآمد، توانمند و متخصص در زمینه مأموریت‌های سازمان به تصویب رسید.