جمعه پانزدهم اردیبهشت ماه    سال ۱۳۹۶؛ بیست‌و‌چهارمین دوره جشنواره فرهنگی ‌ ورزشی قره قیه در قشلاق هارنا برگزار شد.

در این جشنواره مسابقات در رشته‌های دوومیدانی، طناب‌کشی، کشتی پهلوانی و اسب‌دوانی در ۵ کورس آقایان و بانوان برگزار شد.

اجرای موسیقی عاشیقی، کوچ نمادین عشایر، حضور بانوان عشایر با لباس بومی، کمانگیری روی اسب‌، برپایی آلاچیق‌های عشایر از برنامه های جانبی این جشنواره بود.

در این جشنواره تعداد ۹۷ ورزشکار مرد و زن عشایر در رشته‌های دو‌و‌میدانی، اسب سواری، کشتی محلی (زوراما) و طناب کشی به رقابت پرداختند.

مسابقات اسب سواری با شرکت ۳۸ سوار کار در چهار کورس برادران و یک کورس بانوان برگزار شد.

در بخش سوارکاری که مهیج‌ترین بخش این جشنواره بود که در کورس اول با حضور ۸ اسب بومی برگزار شد چابک‌سوار هادی حاج خاجلو با اسب کهر قهرمان شد و فاضل شیری با اسب کارتال و بختیار صالحی با اسب گوی دوم و سوم شدند.

کورس دوم با ۱۰ راس اسب بومی برگزار و چابک سوار اسماعیل روحی با اسب فلیکا قهرمان شد و جواد عبادی با اسب ماریا و علی ولیزاده با اسب ایلدیریم جلفا دوم و سوم شدند.

کورس سوم نیز با حضور ۸ راس اسب بومی برگزار شد که چابک سوار عرفان کرم داد با اسب مستان قهرمان شد و اصغر روحی با اسب هارای و احد جندی با اسب رخش بی قرار در جایگاههای دوم و سوم ایستادند.

کورس چهارم با ۴ راس اسب ۲ خون و کرد برگزار شد که چابک سواران وحید اسکندری با اسب ماندگار، میثم متقی زاده با اسب قره خان و مهدی شیرزاده با اسب کهربا اول تا سوم شدند.

در کورس پنجم و اختصاصی بانوان مخلوقه خانی معروف به مه‌لقا با اسب کیان قهرمان شد و شهرزاد قاسم‌پور با اسب ایلدیریم در رده دوم ایستاد و لیلا غفاری با اسب تایلان سوم شد.

در کنار برگزاری مسابقات شهرزاد قاسم پور کمانگیری با اسب را نیز به نمایش گذاشت.

۴۳۰۹۹۰۹

۴۷۵۶۲۷۸۷۱۴۰

جشنواره فرهنگی ورزشی عشایر

مسابقات اسب و شتر دوانی  هر ساله در اردیبهشت ماه

ارسباران – کلیبر – بخش آبش احمد – منطقه عشایری قره قیه

تلفن های تماس  راهنمای گردشگری استان  ( امیر حق شناس): ۰۹۱۴۱۰۹۰۶۳۷ و ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵