موزه استانداری

 

موزه استانداری در چند بخش هدایا، تابلوهای تصاویر والیان و تابلوهای استانداران آذربایجان شرقی از ابتدا تاکنون آماده شده است. آثار صنایع دستی هدیه داده شده به استانداران آذربایجان‌شرقی از سوی مقامات دیگر کشورها، هدایایی از استانداران و مقامات کشورهایی همچون روسیه، چین، اوکراین، بولیوی، ارمنستان، عراق، هند، نخجوان و شهرهای مختلف کشور ترکیه در این موزه نمایش داده شده‌اند. این آثار را شامل صنایع دستی گوناگونی همچون آثار چوبی، شیشه، سنگی و قالی های دستبافت است

موزه کاخ استانداری آذربایجان شرقی در ایامی همچون تعطیلات نوروز، اعیاد و مناسبت های مختلف آماده بازدید گردشگران، همشهریان و علاقه‌مندان است.

قدمت اصلی بنای کاخ استانداری را مربوط به دوره زندیه و قاجاریه خوانده میشود . بنای کاخ استانداری آذربایجان‌شرقی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و یکی از اماکن تاریخی و پویای این استان برای بازدید عموم و گردشگران به شمار می‌رود.

این بنا ساختمان چهارطبقه‌ای به همراه عمارت کلاه‌ فرنگی بوده که در دوره‌هایی «درب اعلی» و «عالی قاپو» نیز نامیده می‌شده که سرانجام بخش‌های عمده‌ای از آن تخریب شد و بنای فعلی برجا مانده است.