موزه عصر آهن تبریز

موزه عصر آهن در تبریز از جمله موزه های این شهر است که طی سال های اخیر کشف و برای بازدید کنندگان آماده شده است . در سایت موزه عصر آهن مردگانی با قدمت چهار هزار سال در آن همراه با لوازم زینتی شان خفته اند.
سایت موزه عصر آهن تبریز، محوطهٔ باستانی است که جنب مسجد کبود تبریز واقع شده‌است. ورودی خیابان خاقانی سمت راست اولین فرعی ، مسیر ماشین رو بوده  که میتوانید از موزه عصر آهن تبریز دیدن فرمائید. در ضمن یک پارکینگ در کنار موزه عصر آهن وجود دارد .

علت قرار گرفتن کلمه سایت در کنار کلمه موزه این است که در کل موزه هایی که به شکل طبیعی در محوطه کاوش های باستان شناسی برقرار شده و در آن آثار کشف شده بدون تغییر و دستچین شدن به نمایش در می آیند، به نام سایت موزه معروف می شوند.

این موزه ، شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن است. از آنجاكه به دليل تاثيرات جوي و رطوبت هوا خطر پوسيدگي اسكلت‌ها وجود داشت براي پيشگيري از جذب املاح خاك و نابودي آثار، محافظت‌هاي اوليه توسط مواد شيميايي انجام گرفته، نمك‌هاي خاك از بين رفته، سفال‌ها و اجساد متلاشي ترميم يافته و روي اجساد با پارالوئيد تثبيت جزئي انجام شد.

آثار بدست آمده در سال ۱۳۷۶ بدست آمد که شامل ۳۸ گورربه صورت جنینی دفن شده یافت شد.[۱] گور نوزادان بصورت ساده بوده و گور نوجوانان در سازه‌های مربعی با دو ظرف سفالی همراه است.اکثر اجساد یافت شده در سنین پایین مرده اند.

کودکان با اسباب بازی‌هایشان دفن شده اند و زن‌ها با جواهرات و مرد‌ها با ابزار جنگی شان.در کنار بعضی‌ اجساد ظروف سفالی و اثرات غذا یافت شده که اعتقاد آنان بر آیین مهر پرستی‌ را تایید می‌کندو کسانی‌ ک ظروف بیشتری در کنارشان یافت شده احتمالا ثروتمند تر بوده اند.

سنگ چینی‌ دور اجساد نمادی از دیوارهٔ رحم است و اجساد به حالت جنینی یا چمباته ای‌ دفن شده اند که جهت بدن و صورتشان متفاوت است که باز هم تأییدی بر مهر پرست بودن آنهاست.  برخی از کارشناسان جهت صورت را به زمان دفن ارتباط داده و آن را به سمت محل قرار گرفتن آفتاب می دانند.  به عبارتی به دلیل اعتقاد دینی این قوم (مهر پرستی) اجسادی که قبل از ظهر دفن می شدند به سمت شرق و اجسادی که بعد از ظهر دفن می شدند به سمت غرب بوده اند. اما بدون توجه به جهت دفن همواره صورت جسد به سمت شمال قرار می گرفته است. این سایت از سال ۱۳۸۵ به عنوان اولین موزه صحرایی ایران شروع به کار کرد.

موزه آذربایجان ، مسجد کبود و موزه عصر آهن کنار هم هستند .

شاید مطالب زیر نیز مورد علاقه شما باشد .