راه آهن تبریز

برنامه حرکت قطارهای تبریز

از تهران و مشهد هر روز  به تبریز و بالعکس قطار دایر است.

تلفن اطلاعات راه آهن تبریز : 34444479 – 041

قطار تبریز جلفا : روزهای فرد و جمعه قطار تبریز جلفا ساعت 8/20 دقیقه از راه آهن تبریز حرکت می کند . در ضمن قطار روزهای فرد و جمعه اتوبوسی است . هزینه هر نفر 2500 تومان که رفت و برگشت میشود 5000 تومان . ساعت برگشت از جلفا در روزهای فرد و جمعه ساعت 16/20 دقیقه میباشد .
قطار ادامه دار تهران تبریز به جلفا روز های زوج ساعت 6/40 دقیقه صبح از تبریز به جلفا حرکت میکند در ضمن این قطار کوپه ای است . البته اگر قطار تهران به تبریز تاخیر داشته باشد مسافرین تبریز به جلفا باید منتظر بمانند تا قطار تهران تبریز برسد تا سوار شوند و به جلفا بروند.
مبلغ هر نفر رفت و برگشت  14000 تومان با قطار کوپه ای از تبریز به جلفا میباشد  زمان برگشت از جلفا در روزهای زوج ساعت 14/20 دقیقه میباشد .

در روزهای فرد و یا جمعه با در دست داشتن کارت ملی از ساعت 7/30 باجه فروش بلیط قطار تبریز جلفا باز بوده و میتوانید بلیط قطار را از خود راه آهن تبریز تهیه فرمائید.برای روزها زوج بهتر است بلیط قطار تبریزجلفا را از آژانس مسافرتی تهیه فرمائید.

تلفن های تماس :

تلفن اطلاعات راه آهن تبریز : 34444479 – 041
تلفن مديريت اداره كل راه آهن آذربايجان:۰۴۱۳۴۴۴۴۴۷۷

نمابر مديريت اداره كل راه آهن آذربايجان:۰۴۱۳۴۴۴۴۴۷۸

تلفن روابط عمومي اداره كل راه آهن آذربايجان:۰۴۱۳۴۴۴۸۰۸۰

تلفن اداره بازرگاني و بازاريابي اداره كل راه آهن آذربايجان:۰۴۱۳۴۴۴۰۰۴۸

تلفن مركز مخابرات اداره كل راه آهن آذربايجان:۵۵-۰۴۱۳۴۴۴۰۰۵۱

tabriz@azarbayjan.rai.ir پست الكترونيكي اداره كل راه آهن آذربايجان
جهت دريافت اطلاعات ،ثبت شكايات،پيشنهادات و انتقادات خود مي توانيد با شماره ۵۱۴۹-۰۲۱ تماس حاصل فرماييد.
 آدرس:استان آذربايجان شرقي –تبريز– ميدان راه آهن- ايستگاه راه آهن –اداره كل راه آهن آذربايجان- كد پستي ۵۱۹۷۶۱۵۳۹۳

اگر طالب شرکت در تور های یکروزه  تبریز جلفا هستید با ما تماس بگیرید . 09145809575

درباره جلفا

برای تور تبریز جلفا از ساعت 7 صبح الی 21  حدود 14 ساعت زمان  لازم  است . تور جلفا بصورت گروهی و خانوادگی می باشد و برنامه های بازدید از کلیسا سنت استپانوس و بازدید از  آبشار  و بازارهای خرید جلفا  و توقف برای نهار خواهیم داشت  . تور یکروزه جلفا با مینی بوس های شیک و راحت  و راهنمای محلی اجرا میشود برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 09145809575 تماس بگیرید .

از ویژگی‌های برجسته ایستگاه راه‌آهن تبریز می‌توان به حمل و نقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق محور تبریز-رازی، حمل و نقل بین‌المللی کالا به جمهوری خودمختار نخجوان از طریق محور تبریز-جلفا و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) اشاره کرد.

شایان ذکر است چندی پیش مذاکراتی بین مقامات دو نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت راه و شهرسازی انجام شد و در آن مذاکرات، پرونده ثبت جهانی راه‌آهن ایران شامل ایستگاه‌ها، پل‌ها و انواع تاسیساتی که مربوط به شبکه خطوط ریلی است در دستور کار قرار گرفت .

راه‌آهن تبریز نماد حمل‌ونقل آذربایجان است و اولین تراموای شهری در تبریز پا گرفت و «ماشین ‌دودی» نامیده شد (سال 1281 شمسی).

به روایت تاریخ حدود یك‌قرن پیش ایستگاه راه‌آهن تبریز در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز- جلفا به ‌طول ۱۴۹ كیلومتر افتتاح شد و پس از آن در سال ۱۳۳۷، محور تبریز- تهران به‌طول ۷۴۸ كیلومتر به بهره‌برداری رسید. همچنین تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) است.

طراح این ایستگاه، معمار فرانسویی به نام  «فرناند پویون» بوده است؛ اما آن‌چه امروز از آن برجا مانده، بازسازی دوباره‌ای است توسط «حیدر غیایی».

شاید این مطالب نیز  مورد علاقه شما باشد.

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را درمورد راه آهن تبریز و قطار ها در زیر بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *