شماره پشتیبانی 24/7 ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

روستاهای هدف گردشگری

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
هم اکنون یک هزار و ۹۵۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان آذربایجان شرقی وجود دارد.

روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی جلوه هایی از اعجاز طبیعت و تاریخ
روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی با نمایش قدمت و معماری زیبا جلوه ای از اعجاز طبیعت و تاریخ را در معرض دید گردشگران قرار می دهند.
بیش از بیست روستای هدف گردشگری استان با تلاش مضاعف در راستای اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب، شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشند .
روستاهای تاریخی و شگفت  انگیز کندوان و اشتبین دو روستای شناخته شده استان و مورد توجه گردشگران می باشد امکانات و زیرساخت های گردشگری در کندوان و اشتبین افزایش یافته که عامل مهمی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود.
گردشگران علاوه بر بازدید از محیط طبیعی منحصر به فرد این دو روستا و نحوه زندگی مردم ساکن در آن، می توانند از آب و هوای مطبوع و بهاری آنها و همچنین آب درمانگر کندوان بهره بگیرند.
همراهی مردم ساکن در روستاها برای تسهیل حضور گردشگران از عوامل موثر در جذب و ماندگاری و سفر دوباره آنان می باشد فرهنگ گردشگرپذیری و مهمان نوازی به خوبی در روستاهای هدفگردشگری آذربایجان شرقی همه گیر و نهادینه شده است.
از دیگر روستاهای هدف گردشگری استان  خشکناب به عنوان زادگاه استاد شهریار، لیقوان ، روستاهای عنصرود و گنبرف در اسکو، زنوزق، چراغیل آذرشهر ، اسکانلو ، نوجه مهر جلفا ، کردشت ، اسب فروشان سراب ،  چکان، آقا بابا فرامرزی، کاسین، سفیده خوان و آستمال ، سور و  توته خانه بناب روستاهای  پر بازدید استان را تشکیل می دهند.

سفال، چاپ باتیک به عنوان هنر منحصر به فرد منطقه اسکو، ابریشم مرغوب اشتبین، بافته های داری مانند قالی و گلیم و ورنی، شیشه گری سنتی، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، غذاهای محلی و خشکبار ، همراه با عسل بسیار مرغوب و همچنین میوه های باغی و محصولات جالیز از جمله سوغات این روستاها میباشد.
[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”][/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

روستای کردشت

روستای کردشت در ساحل رود ارس و در ۸۰ کیلومتری شرق جلفا بعد از‌ پایانه مرزی نودوز و روستای‌ دوزال ‌استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و یکی از زیباترین مجموعه‌های معماری ایران را در خود جای داده است.

این مجموعه در دوره قاجار و در زمان نایب‌السلطنه عباس‌میرزا و جنگ‌های سی‌ساله ایران و روس ساخته شده ‌و حمام بزرگ، عمارت، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه کردشت و ‌پادگان نظامی‌ را شامل می‌شود که قدیمی‌ترین آن‌ها مسجد غریب دوره زندیه است.حمام بزرگ کردشت تمام عناصر معماری حمام‌های ایرانی را داراست و‌ شامل هشتی ورودی، سربینه، میان در، گرمخانه، خزینه و شاه‌نشین می‌شود.

آهک‌بری‌های بسیار باشکوهی با نقوش اسلیمی به همراه ستون‌های سنگی مقرنس‌کاری‌‌شده و کفش‌کن‌های سنگی حجاری‌شده فضاهای داخلی حمام را زینت داده است.حمام دارای حیاطی بزرگ در ضلع جنوبی عمارت است که قاب‌بندی‌های اطراف آن زیبایی حیاط را دو چندان کرده و رواق الحاقی در شمال حیاط ورودی حمام را با معماری خاصی تعریف کرده است.

این مجموعه از جمله بناهایی است که زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی مرمت و بازسازی شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

حمام کردشت

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز
روستای قشلاق

این‌ روستا در فاصله‌ ۱۸ کیلومتری‌ هادیشهر و ۳۶ کیلومتری‌ جلفا واقع‌ شده‌ است‌. آب‌ و هوای‌ این‌روستا معتدل‌ میباشد. شغل‌ اکثریت‌ مردم‌ این‌ روستا زراعت‌ ـ دامداری‌ ـ کارگری‌ می‌باشد. از محصولات‌عمده‌ این‌ روستا می‌توان‌ گندم‌ ـ جو ـ یونجه‌ ـ گردو ـ سیب‌زمینی‌ ـ نخود و سیب‌ را نام‌ برد. آب‌ مورد نیازکشاورزان‌ از طریق‌ چشمه‌ رودخانه‌ محلی‌ تأمین‌ می‌شود.با توجه‌ به‌ موقعیت‌ کوهستانی‌ که‌ دارد آب‌ و هوایش‌ معتدل‌ است‌ و یک‌ منطقه‌ دیدنی‌ و تفریحی‌ پرمنظره‌ای‌ بنام‌ ماهاران‌ دارد که‌ همه‌ ساله‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ مردم‌ بسیار زیادی‌ از از نقاط مختلف شهرستا وسایر نقاط آذربایجان ‌جهت‌ تفریح‌ و استفاده‌ از آب‌ و هوای‌ معتدل‌ به‌ آن‌ عزیمت‌ می‌کنند. و چشمه‌ آبی‌ زلال‌ از آن‌ محل‌ جاری‌است‌ که‌ در حول‌ و حوش‌ آن‌ منظره‌های‌ سرسبزی‌ وجود دارد که‌ پذیرای‌ تعداد زیادی‌ تفریح‌ کننده‌ است‌.امکانات‌ روستا تأمین‌ تأسیس‌ مدارس‌ ابتدایی‌ و راهنمایی‌ پسرانه‌ و دخترانه‌ ـ شرکت‌ تعاونی‌ روستایی‌ ـآسیاب‌ آردی‌ و حمام‌ بهداشتی وگاز‌ در این‌ روستا وجود دارد. آب‌ آشامیدنی‌ مردم‌ این‌ روستا از طریق‌ چشمه‌تأمین‌ می‌شود. عملیات‌ برق‌ رسانی‌ در این‌ روستا در بهمن‌ ماه‌ سال‌ هفتادویک‌ انجام‌ یافت‌ .

تعداد خانوار و جمعیت‌ این‌ روستا در سال‌ ۱۳۴۵ تعداد خانوار ۲۷۵ واحد و تعدادجمعیت‌ ۱۲۷۷ نفر و در سال‌ ۱۳۵۵ تعداد خانوار ۲۴۶ واحد و تعداد جمعیت‌ ۱۱۹۸ نفر و در سال‌۱۳۶۵ تعداد خانوار ۲۴۲ واحد تعداد جمعیت‌ ۱۲۷۲ نفر و در سال‌ ۱۳۷۰ تعداد خانوار ۲۰۸ واحد وتعداد جمعیت‌ ۱۲۲۹ نفر می‌باشد و در سال‌۱۳۷۵ تعداد خانوار ۲۴۰ و تعداد جمعیت‌۹۶۸ نفر می‌ باشد

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

روستای اشتبین

از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است.این روستا نمونه ای از روستا های کوهستانی – میان دره ای محسوب میشود . از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد ودارای زمستانهای طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است .بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.
در سال ۱۳۸۵ روستای اشتبین دارای ۷۷۳ نفر جمعیت در قالب ۱۵۰ خانوار بوده است.
این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۷۹/۰۳/۱۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر میرسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.
از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات فارسی و ترکی برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. او شاعری عارف و استادی ماهر است که هم تراز غزلیات حافظ و رباغیات خیام شعر سروده است. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که تقریبا نصف آن به فارسی و نصف دیگر آن به ترکی است. اشعار نباتی در قفقاز و آذربایجان و ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد و عاشیقها و خواننده ها از اشعار وی استفاده می کنند  طبق وصیت وی در همین روستا به خاک سپرده شده است

از تبریز  تا روستای اشتبین ۲۵۰ کیلومتر فاصله است البته اگر قبل از رسیدن به جلفا مسیر هادیشهر را انتخاب کنید . منظر ه زیبای رود ارس و طبیعت بی نظیر و مناظر شگفت آور که انسان را به وجد می اورد هیبت کوهها و زیبایی جنگل ها وصف ناپذیر هستند

پس از گذز از سیه رود ، نوردوز ، روستای دوزال ، کردشت جاده روستای اشتبین خودش رو نشون میده  از جاده تا روستا حدود هفت کیلومتر است ،یک مسیر کوهستانی با شیب تقریبا” زیاد . بالای جاده که رسیدید یک جنگل زیبا قبل از روستا  در دره نمایان میشود وسط جنگل رود خانه  در حال خروشان است و شما را برای استراحت جذب خود خواهد کرد  .  روستای اشتبین با هوای بسیار عالی  مناظر زیبای روستا  با مردمان سخت کوش .

دامداری شغل اصلی اهالی این روستاست    میوه های  باغی این منطقه  هم عبارتند از  انار  ، ذغال اخته ،گیلاس ، گلابی ،زرد آلو ، گردو ، سیب ، انجیر، انگور و معماری خانه هابه شکلی است که حیاط خانه پشت بام خانه دیگر است  از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.
این عنصر از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شود: اول اینکه جلوی تابش زیاد آفتاب تیز تابستان را به درون اتاقها می گیرد و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتا خنکی است که در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.
. ارتفاع آن تقریبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبی که معمولا دارای سرستونهایی حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی آن را نگه می دارند. معمولا در زیر این سقف تنوری برای پخت نان وجود دارد.
تزئینات:
نرده های زیبا، سرستونهای منقش، ارسی ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والای اهالی این روستا حکایت می کنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند کوچه های  تنگ این روستا با پله های بسیار بالا میرود و به همدیگر راه دارد .  اهالی روستا از امکانات آب و برق و تلفن بر خوردار هستند و در زمستان از نفت استفاده میکنند .  پسر بچه ها علاقه مند هستند شما را راهنمایی کنند و کتیبه ها را در روستا به شما نشان بدهند و مردم بسیار مهربانی دارد . تنها چیزی که کم دارد  مسافرخانه است و مجبورید که برگردید و احساس میکنید که سیر نشدید و دلتان میخواهد که چند روزدر این روستا  بمانید و از جاذبه های آنجا لذت ببرید . فقط یک قهوه خانه در روستا است که یک اتاق اجاره میدهد .

[/av_textblock]

[av_one_full first]
[av_textblock size=” font_color=” color=”]

روستای زنوزق ماسوله آذربایجان

[/av_textblock]
[/av_one_full]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

روستای لیقوان

برای دیدن لیقوان باید به آذربایجان شرقی سفر کنید و در ۳۶ کیلومتری جنوب تبریز این روستا را ببینید که در کنار رودخانه مهران رود و کوه های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده است. جاده ارتباطی لیقوان- تبریز از مسیر «دروازه تهران» شهر تبریز شروع می شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاه های هروی (هربی) بیرق (بره) به روستای لیقوان می رسد. یادتان باشد که دره لیقوان بین تمام دره های استان آذربایجان شرقی تنها جایی است که امکان ارائه خدمات و پذیرایی از مسافران را دارد.


لیقوان با تمام کوچکی اش، نام بزرگی است. روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می شود، اما اگر به عنوان یک گردشگر وارد آن شوید جاذبه های بیشتری را می بینید که تمام ذهنیت تان را از این روستا، تغییر می دهد! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکن است مجبور شوید هر چند دقیقه یک بار به خودتان یادآوری کنید که خواب نمی بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتان است.
                                                                                 شهره لیقوان به پنیرهای مرغوب و خوش طعم در کشور معروف است.

کشتزارهای سرسبز و باغ‌های میوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از عاشقان طبیعت را به این دره مصفا جذب می‌کند.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

روستای مجارشین

مجارشین یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گنبرف بخش مرکزی شهرستان اسکو قرار گرفته
مجارشین روستایی تاریخی و باستانی است که دارای طبیعتی بکر و سرسبز، کوهستانی می‌باشد.
مجارشین، در اصل میرزانشین بوده است و در زمان سیاست یکسان سازی فرهنگی رضا شاه پهلوی که تغییر نام جاهای ایران بخصوص آذربایجان جزئی از این سیاست بود، نام این روستا نیز مانند دیگر جاهای تغییر یافته ایران ، تغییر یافته است. البته اهالی این روستا و روستاهای اطراف نام این روستا را با گویش قدیمی خود یعنی “میرزه رشین” (یا همان میرزانشین ) بکار می‌برند.
همچنین «مجارشین» گنجینه‌ای از آثار تاریخی، مناظر طبیعی و جاذبه‌های گردشگری متعدد و متنوع به شمار می‌رود.
عمده فعالیت اهالی این روستا در زمینه زراعت، باغبانی، دامداری و قالی بافی می‌باشد.و مهمترین منبع درآمد اهالی روستای مجارشین فروش محصولات کشاورزی از جمله گردو، گل محمدی و بیدمشک خام و… می‌باشد . همچنین فروش شیر تولید شده از دام  یکی دیگر از منابع درآمدی روستا هست که همگی اینها در فصل بهار و تابستان صورت می‌گیرد . ودر فصل زمستان قالی بافی و فروش آن مهمترین منبع درآمد اهالی این روستا می‌باشد.
جالب است بدانید سیب زمینی نماد روستای مجارشین است .
در مجارشین اغلب درختان گردو و بید تبریزی(قلمه) به چشم می‌خورد.
دامداری در این روستا به دلیل وجود مراتع زیاد و مخصوصا مراتع سرسبز سویوخ بولاغ و آغ دره نسبت به روستاهای اطراف به  صورت وسیع‌تری انجام میگردد،که نتیجه آن درآمد از طریق فروش مازاد محصولات لبنی و به تبع آن کمک به اقتصاد خانوار روستایی می‌باشد.
مجارشین ،روستایی کوهستانی با خانه‌های پلکانی زیبا است که و جاده آسفالته این روستا را با شهرستانهای اسکو و آذرشهر متصل مینماید.
موقعیت روستای مجارشین به نحوی است که باعث امتیاز برتر این روستا نسبت به روستاهای اطراف خود شده ،این روستا محل تلاقی دو جاده آذرشهر به گنبرف و همچنین اسکو به گنبرف می‌باشد .
مرتفع‌ترین نقطه روستا کوه اوریان (اوریان داغی) ، که ارتفاع قله آن ۲۸۵۰ مترمی‌باشد .
یکه سورا نام کوهی است که روستای مجارشین در دامنه‌های آن واقع شده است و دارای قداست زیادی بین اهالی روستای مجارشین میباشد.
اگر چه از پیشینه این روستا اطلاع دقیقی نیست اما از آثار باستانی به جا مانده که به دوران‌های تاریخی پس از اسلام مربوط می‌شود، می‌توان به قدمت زیاد این روستا پی برد.
گورستان تاریخی مجارشین
گورستان تاریخی مجارشین یکی از مناطق جالب و تاریخی این روستا میباشد، که در آن سنگ قبرها دارای نوشته‌هایی به زبان عربی هستند که حاکی از  رواج نوشتن زبان عربی در زمانهای دور در این روستا می‌باشد. قدمت این گورستان به دوران‌های تاریخی پس از اسلام برمی گردد.
بوشلار
بوشلار به خانه‌های صخره‌ای تاریخی مجارشین می‌گویند. این خانه‌های زیبا ، صخره‌ای و در دل کوه کنده شده‌اند و دارای طاقچه‌هایی هستند که حاکی از زندگی انسانها در این محل در گذشته‌های دور دارد.
مسجد صخره ای مجارشین
مسجد صخره ای مجارشین مربوط به سده‌های میانی و اواخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این روستا علاوه برجاذبه‌های تاریخی دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی می‌باشد
به علت وجود انبوهی از درختان سرسبز و چشمه‌های بی بدیل فراوان که بعضی از آنها جزء چشمه‌های آب معدنی می‌باشد و عبور رودخانه گنبر که بسیار چشم نواز و زیبا میباشد که چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند
از دیگر جاهای دیدنی این روستا برکه گوگلی در دامنه “کوه چانگیل” است .
از معروفترین چشمه‌های مجارشین ،مهیر چشمه سی ، آغ بولاغ چشمه سی ، رستم چشمه سی ، قویی چشمه را می‌توان نام برد.
مجارشین

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
 

روستای عنصرود

 یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده است. این روستا دارای چشمه های متعدد آب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیباست و از چشمه های چوپان بلاغی، پری بلاغی و آغ بلاغ تامین می شود و به برکت این چشمه ها روستا دارای باغ ها و زمین های سرسبز و آباد است

فاصله تبریز تا روستای عنصرود حدود ۶۰ کیلومتر که یک ساعت زمان می برد و مسیر رفت از تبریز تبریز به اسکو ، اسفنجان ، اسکندان ، آمقان و عنصرود  ( همان مسیر تبریز به کندوان که در یک دو راهی مسیر عنصرود از کندوان جدا میشود . در ضمن اگر خواهان ویلای دربستی در روستای عنصرود برای ظرفیت ۱۰ بودید با شماره ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵ تماس بگیرید.

در این روستا جشنواره گل محمدی در تاریخ ۱۰ تیر ماه هر سال برگزار می شود . بسیار سر سبز و زیباست . روزهای جمعه در تابستان بسیا بسیار شلوغ و پر ترافیک هست .

از این روستا کوهنوردان به کوه سلطان داغی میروند

رودخانه در زمستان تا اردیبهشت  در این روستا جاری است.

روستای عنصرود روستای عنصرود[/caption]

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=”]
برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید
[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

آبشار گل آخور 

در حوالی روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرار گرفته است.
واژه گل آخور در زبان ترکی آذربایجانی به معنای تالاب جاری می باشد.آب بسیار خنک این آبشار، از کوه‌های شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می‌شود که ارتفاع آن، حدود ۱۰ متر است.
ادامه آبشار پس از عبور از دره زیبا و سرسبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می‌پیوندند و رود بزرگی تشکیل داده و به سمت روستای حاجیلار و کبود گنبد سرازیر می‌شود.
علاوه بر آبشار، قله‌ی جلا داغی این روستا و ییلاق‌های بالادست قله می‌تواند مورد توجه گردشگران و کوهنوردان قرار گیرد. مردم این روستا اکثرا سید هستند و یک امامزاده هم در طرف دیگر روستا (سمت باغات) قرار دارد که به امامزاده پیر سید علی آقا معروف است.
چند آلاچیق توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بالای آبشار جهت استفاده گردشگران ساخته شده و همچنین راه رسیدن به خود آبشار برای راحتی مسافران پلکان کشی شده است.


روستای ارزیل در ۱۰ کلیومتری روستای گل آخور فرامو ش نشه
وقتی به ارزیل رسیدید یک  امامزاده هم دراین روستا هست  و همچنین چند ین کلبه  که اجاره داده میشوند.  عکس زیر مربوط به همان امامزاده هست.

اگر شب را در ارزیل ماند ید و درضمن اگر علاقه مند به ستاره ها هستید فرصت بسیار خوبی بدست آورده اید ! نمیدام از کدام واژه برای توصیف  منظره ستاره ها در دل تاریکی شب های ارزیل استفاده کنم واقعا” زبانم از توصیف زیبایی شب هایی که در ارزیل به تماشای ستاره ها نشسته  بودیم عاجز است  . از ارزیل تا روستای گل آخور ۱۰ دقیقه با ماشین فاصله دارید صبح اول وقت پیاده روی در این مسیر( ارزیل تا آبشار) صفای دیگری دارد در ضمن بخاطر داشته باشید در این مسیر از ورزقان تا گل آخور پمپ بنزین وجود ندارد فقط یک سوپر مارکت در روستای ارزیل وجود دارد که در صورت ضرورت میتوانید یک گالن از ایشان بنزین بگیرید پس یادتان نرود به مقدار بنزین دقت کنید.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

امامزاده سید محمد آقا در روستای نوجه مهر

این روستا با قرار گرفتن در نوار مرزی آذربایجان و ارمنستان و نیز قرارگرفتن آن در مسیر رودخانه ارس و در حوزه منطقه آزاد تجاری ارس را از جمله مزایایی برشمرد که این امامزاده را مورد استقبال گردشگران قرار داده است این امامزاده تنها مکانی است که در شهرستان جلفا، امکانات رفاهی و اقامتی برای گردشگران فراهم آورده است.امامزاده  سید محمد  نوجه مهر معروف به ” سید  محمدآقا ” در روستای نوجه مهر در بخش سیه رود از توابع شهرستان جلفا قرار دارد.

وجود ۲۰۰ زایر سرا جهت اسکان میهمامان، پارکینگ، اختصاص محوطه برای استقرار چادرهای مسافران از امکانات اختصاصی این امامزاده برای گردشگران می باشد.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

روستای کندوان

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. فاصله زمانی کندوان از تبریز  یک ساعت می باشد.
رزرو هتل با تخفیف و اجرای تورهای کندوان ، قلعه بابک و موزه های شهر تبریز توسط مدیر سایت تبریز توریست .  تلفن تماس ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵
نیم روزه و یکروزه با سواری و یا مینی بوس .


این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که مسافران زیادی از اقصا و نقاط دنیا برای دیدنش به این منطقه خوش آب و هوا سفر می کنند.
روستایی تاریخی و ۶۰۰۰ ساله کندوان، یکی ازبرجسته‌ترین روستاهای تاریخی صخره‌‌ای جهان به شمار میرود.
کندوان نام روستایست که مردمان این دیار با دست خالی و ابزاری ساده در دل کوه و صخره ، خانه هایی زیبا بنا نهادند که در نوع خود بی نظیر میباشد، وچون این خانه‌های کله قندی شباهت بسیاری با کندو زنبور دارد به کندوان معروف گردیده است جالب است بدانید که محصول عمده این مردمان این خطه عسل میباشد .
یکی از دیدنی‌ترین و کم مانندترین نمونه‌های معماری در دل کوهستان سهند با هنرنمایی زیبا وسازه هایی به شکل دوک‌های سنگی که قدمت آن به دوران ساسانیان میرسد در این روستا به نمایش در آمده است .
کندوان نمونه بی بدیل هنر انسان در دل طبیعت برای رسیدن به خواسته‌ها ونیاز‌های اولیه خود که باعث شده سیمای طبیعت را دگر گون سازند وچنان در دل صخره و کوه رخنه کنند تا به آفرینشی این چنین دست پیدا کنند.
در قرن هفتم هجری ساکنان روستایی به نام حیله ور -که در ۲ کیلومتری کندوان قرار دارد- برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشتی مقابل کندوان مهاجرت کردند و در طی زمان به تدریج صخره‌ها را به عنوان پناهگاه امن انتخاب کردند و به صورت بسیار زیبا وساده در دل کوه رخنه کردند و سازه‌های زیبای خود را بنا نهادند.به غیر از جاذبه‌های تاریخی ودیدنی این روستا می‌توان از جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه‌های شفا بخش آن نام برد که گفته شده در درمان سنگ کلیه بسیار موثر می‌باشد .
آب این چشمه‌ها با کمترین درصد سنگینی برای بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است. این دهکده همچنین دارای بازارچه و نمایشگاه‌های متعدد گیاهان دارویی، صنایع دستی و آثار تاریخی است.روستای کندوان تنها روستا زنده صخره ای محسوب میشود .
هوای این روستا کوهستانی و ییلاقی بوده و طبق بررسی‌های انجام گرفته، قدمت آن به شرایط ویژه این روستا، گردشگران داخلی و خارجی را از دور و نزدیک با توجه به آب و هوای مطبوع و طبیعت سرسبز به سوی خود جلب می‌کند.
روستای تاریخی کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز؛ یکی از روستاهای دهستان سهند است که در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان‌داغی واقع شده است.
این روستا طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵، ۱۳۷ خانوار و ۷۵۰ نفر جمعیت دارد که به کار کشاورزی و دامداری و صنایع دستی اشتغال دارند. آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ای است. روستاییان کندوان داخل این توده‌ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کردند.
وجود آب معدنی، خانه‌های منحصربه فرد، دره‌های سرسبز و خرم، آب و هوای مطبوع و لبنیات و عسل مرغوب کوهستان، سبب جذب تعداد کثیری مسافر از نقاط دور و نزدیک به این روستا به خصوص در فصول مساعد سال می‌شود.
این روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. توده‌ها و گدازه‌های مذاب آتشفشانی، به وسیله باد، برف و باران در طی هزاران سال متمادی شکل گرفته و به این فرم درآمده است، کران‌ها در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها گرم است.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
تبریز

در ۲۴ کیلومتری شهرستان بناب (آذربایجان شرقی) دو روستای هدف گردشگری قرار دارد که معماری پله‌کانی آنها برای گردشگران جذاب خواهد بود.
توته خانه روستای هدف گردشگری است که حدود ۷۰۰ خانوار جمعیت دارد و با توجه به معماری ویژه‌ آن می‌تواند مورد بررسی محققان قرار گیرد. در نزدیکی این روستا، روستای دیگری با جمعیت ۷۰ خانوار قرار دارد که به آن سِوِر می‌گویند.
معماری منحصر به فرد این روستا سبب شده تا در کنار روستای کندوان و سه روستای دیگر نام روستاهای شگفت انگیز استان را به خود اختصاص دهد.
سِوِر نیز مانند کندوان دارای معمار صخره‌ایست و ساختمان‌ها در دو طبقه قرار دارند چنانکه خانه‌های آجری کنونی بر روی خانه‌های دست کند صخره‌ای گذشته بنا شده‌اند. خانه‌های دست کندی که وسعت آنها حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع است و به صورت تودرتو است.
«دو روستای سِوِر و توته خانه با توجه به معماری منحصربه فردی که دارند می‌توانند به عنوان دایرهالمعارف معماری روستایی کشور مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند.»

مردم روستای توته خانه به زبان آذری سخن می‌گویند. آنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.


درآمد بیشتر مردم این روستا از فعالیت‌های کشاورزی و دامداری تأمین می‌شود. عده‌ای از مردم روستا نیز در بخش‌های خدماتی و تولید صنایع دستی‌ اشتغال دارند.
عمده محصولات زراعی در این روستا شامل گندم، جو و حبوبات می‌باشد. با توجه به آب فراوان و زمین‌های حاصلخیز باغداری از رونق برخوردار است و سیب و گوجه سبز از مـهم‌ترین محصولات سردرختی این روستا به‌شمار می‌آیند. گوشت قـرمز، فـرآورده‌های لـبنی و پـشم نیز محصولات دامی این روستا را تشکیل می‌دهد.
انواع قالی با طرح‌های سنتی و محلی نیز در این روستا تولید می‌شود. روستای توته خانه در محدودۀ کوهستانی استقرار یافته و دارای بافت مسکونی متمرکز است. سقف اکثر خانه‌های روستاییان مسطح است و به‌وسیله تیرهای چوبی و شاخ و برگ درختان پوشیده و با کاهگل اندود شده است.
روستای توته خانه دارای معماری صخره‌ای می‌باشد و به دلیل جلوگیری از نفوذ سرما در فصل زمستان اکثر خانه‌ها دارای در و پنجره کوچکی هستند. معماری خانه‌های روستا که متأثر از شرایط اقلیمی، محیط طبیعی، نحوۀ معیشت و فعالیت‌های اقتصادی روستاییان شکل گرفته، با طبیعت اطراف خود هماهنگی دارد.

روستای زیبای توته خانه به دلیل برخورداری از آب و هوای معتدل و کوهستانی، مراتع سرسبز و غنی، چشم‌اندازهای زیبا و مسحورکننده و طبیعت بکر منحصر به فرد به‌ویژه در بهار و تابستان از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است.
یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستای توته خانه معماری صخره‌ای این روستاست، که در نوع خود کم‌نظیر و جالب توجه است. در قلمرو حیات وحش این روستا انواع پرندگان و جانوران وحشی مانند کبک، گرگ، شغال و روباه وجود دارند و در اراضی روستا و دامنه کوهستان‌های اطراف انواع گیاهان و رستنی‌ها از جمله آویشن، پونه، غازایاقی، شنگ، تره کوهی و گون می‌رویند. طبیعت زیبا و بکر روستای توته‌خانه، مکانی مناسب برای تفریح و گذران اوقات فراغت به‌شمار می‌آید.

مردم روستای توته‌خانه همچون سایر مردم ایران اعیاد بزرگ ملی و مذهبی را گـرامی مـی‌دارند. آن‌ها در ایام عید باستانی نوروز، عید فطر، عید قربان، میلاد پیامبر(ص) به جشن و سرور و در ایام سوگواری ماه محرم به عزاداری می‌پردازند.
از مهم‌ترین مراسمی که همه ساله در آخرین چهارشنبه سال در روستا برگزار می‌گردد می‌توان به مراسم مشعل‌گردانی اشاره کرد. آنان با اجرای این مراسم سنتی به استقبال عید نوروز و سال جدید می‌روند.

موسیقی بومی مردم این روستا در حیات ”عاشیق‌ها“ خلاصه می‌شود. عاشیق‌ها با هنر اصیل و نغمه‌های شورانگیز ساز خود که همراه با ترانه‌های دلنشین اجرا می‌شود، شور و حال خاصی در مردم پدید می‌آورند. موسیقی عاشیقی بسیار دلنواز و روحبخش است و میراث فرهنگ غنی و اصیل مردمان آذربایجان می‌باشد.

پوشاک مردان روستا را کت، شلوار، پیراهن و کلاه پشمی و یا کلاه‌های لبه‌دار تشکیل می‌دهد.
لباس زنان روستا بسیار متنوع و جالب توجه می‌باشد. زنان یا از لباس‌های شهری استفاده می‌کنند و یا از لباس‌های محلی که شامل پیراهنی بلند به نام ”کؤینک“، ”تومان“ (دامن چین‌دار یا شلیته) و جلیقه‌ای که معمولاً کناره‌های آن با زیورآلات مزین شده به همراه ”یایلیق“ (روسری) و ”یَل“ (نوعی کت حاشیه‌دوزی شده و آراسته با زیور‌آلات از جنس مخمل) می‌باشد.
لباس زنان جوان دارای رنگ‌های شاد و طرح‌های گلدار و زیبا است.

مهم‌ترین سوغات این روستا شامل خشکبار و حبوبات و قالی است.

صنایع دستی این روستا شامل انواع قالی با رنگ‌های متنوع و طرح‌های محلی است.

از انواع غذاهای محلی روستا می‌توان به آبگوشت، کباب و نوعی آش محلی که با استفاده از سبزی کوهی تهیه می‌شود اشاره کرد.

دسترسی: روستای توته خانه از طریق شهر بناب و با طی ۲۴ کیلومتر جاده آسفالت قابل دسترسی است.

[/av_textblock]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]
تبریز
فهرست ۱۲۰ روستای هدف گردشگری کشور به شرح زیر است:

ردیف نام استان تعداد روستا روستاهای هدف گردشگری مصوب

۱ آذربایجان شرقی : کندوان، اشتبین، زنوزق، توته‌خان ، عنصرود ، گنبرف ، قرمزی گل

۲ آذربایجان غربی ۴ باغچه‌جوق، نصرت‌آباد، سهولان، مارمیشو

۳ اردبیل ۴ اندبیل، کزج، الوارس، اونار

۴ ایلام ۳ پشت‌قلعه، سراب‌کلان، حیدرآباد میش‌قلعه

۵ اصفهان ۵ دم‌آب، اسفرجان، طرق، گرمه، نشلج

۶ البرز ۳ کرکبود، ورده، سنج

۷ بوشهر ۳ حصار، جزیره‌شمالی، هاله

۸ تهران ۴ جلیزجند، سنگان، افجه، جلیل‌آباد

۹ چهارمحال و بختیاری ۴ آورگان، دیمه، سرآقا سید، یاسه‌چاه

۱۰ خوزستان ۴ خماط، رگبه، سادات، لیوس

۱۱ خراسان رضوی ۵ بوژان، مزینان، دیزبادعلیا، زعفرانیه، شمخال

۱۲ خراسان شمالی ۳ درکش، رویین، زوارم

۱۳ خراسان جنوبی ۳ افین، فورگ، خور

۱۴ زنجان ۴ سهرین، ویر، خویین، درسجین

۱۵ سیستان و بلوچستان ۴ سنگان، جون‌آباد، کندرک، فیروزه‌ای

۱۶ سمنان ۴ قلعه‌نوخرقان، قلعه بالا، چاشم، فرومد

۱۷ فارس ۵ دشتک، مارگون، مهارلو، قلات،جیدرزار

۱۸ قزوین ۳ زرآباد، اندج، گازرخان

۱۹ قم ۳ فردو، قاهان، دستگرد

۲۰ کرمان ۵ میمند، بیدخون، ده‌بکری، خبر، سکنج

۲۱ کرمانشاه ۵ شمشیر، پیران، کندوله، هجیج، خانقاه

۲۲ کردستان ۴ نگل، پالنگان، دزلی، قم‌چغای

۲۳ کهگیلویه و بویراحمد ۳ مارین، کاکان، سربیشه

۲۴ گیلان ۵ داماش، امامزاده‌ابراهیم، امامزاده هاشم، حاجی‌بکنده، حسن‌سرا

۲۵ گلستان ۴ پاقلعه، افراتخته، سرکلاته، چینو

۲۶ لرستان ۴ امامزاده‌قاسم، ونایی، چنار گریت، ولیعصر

۲۷ مازندران ۴ کندلوس، لاویج، یوش، آسیاب‌سر

۲۸ مرکزی ۳ وفس، هزاوه، آهو

۲۹ هرمزگان ۳ تزرج، سرخا پایین، تدرویه

۳۰ همدان ۳ گشانی، اشتران، علی‌صدر

۳۱ یزد ۵ منشاد، ازمیغان، فراغه، ده بالا، کرخنگان
[/av_textblock]

[av_postslider link=’category,5′ wc_prod_visible=” prod_order_by=” prod_order=” columns=’3′ items=’9′ offset=’0′ contents=’title_read_more’ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ autoplay=’no’ interval=’5′]

[av_postslider link=’category,1887′ wc_prod_visible=” prod_order_by=” prod_order=” columns=’3′ items=’9′ offset=’0′ contents=’title_read_more’ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ autoplay=’no’ interval=’5′]

[av_postslider link=’category,44′ wc_prod_visible=” prod_order_by=” prod_order=” columns=’3′ items=’9′ offset=’0′ contents=’excerpt’ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ autoplay=’no’ interval=’5′]

[av_postslider link=’category,2512′ wc_prod_visible=” prod_order_by=” prod_order=” columns=’3′ items=’9′ offset=’0′ contents=’excerpt’ preview_mode=’auto’ image_size=’portfolio’ autoplay=’no’ interval=’5′]

[av_one_full first]
[av_textblock size=” font_color=” color=”]
هتل های آذربایجان شرقی

رستوران های خوب تبریز

موزه های تبریز

پایانه های مسافری تبریز

صنایع دستی آذربایجان
[/av_textblock]
[/av_one_full]

یک دیدگاه برای “روستاهای هدف گردشگری”

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *