شماره پشتیبانی 24/7 ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵
مدرسه رشدیه تیریز

مدارس قدیمی تبریز

مدارس قدیمی تبریز

 

۱- مدرسه اکبریه : ین مدرسه عمارت دو طبقه مفصلی داشت که در سال ۱۲۶۶ ه. ق در ضلع غربی و شمالی صحن بقعه صاحب الامر از طرف میرزاعلی اکبرخان مترجم و دبیر کنسولگری روسی بنیان نهاده شد.

۲- مدرسه جعفریه : جعفریه مدرسه کوچکی است که در بازار مسجد جامع ـ جنب مدرسه طالبیه متصل به دیوار شرقی مسجد اسماعیل خاله اوغلی واقع شده است . راه آن از دالان طالبیه ، بین حوضخانه و مسجد نامبرده تعبیه گردیده است.

۳- مدرسه حاج صفر علی : ین مدرسه تقریباَ روبروی سری بزرگ شاهزاده واقع شده است.بانی آن تاجرنیکوکاری بوده به نام صفرعلی که درروزگار نیب السلطنه می زیسته است.

۴- مدرسه خواجه علی اصغر : ین مدرسه در کوچه حرم خانه پشت عمارت عالی قاپو یا کاخ استانداری کنونی واقع شده است . بانی ین مدرسه و مسجد حاج علی اصغر معروف به خواجه مازندرانی بود که ظاهراَ در روزگار فتحعلی شاه می زیسته است .

۵- مدرسه صادقیه : ین مدرسه در انتهی شمالی راسته کهنه به بازار صادقیه معروف است قرار گرفته ، مدرسه ی است داری حجرات مستعد جهت طلاب علوم دینی و یک مسجد با طاق هی آجری ضربی و ستون هی سنگی و مسجدی به صورت تالاری درازا در جانب شرقی مسجد بزرگ ، جهت زنان نمازگزار ، بانی ین مدرسه و مسجد میرزا صادق نامی از اهل اشتهار بود که در زمان شاه سلیمان صفوی سمت استیفا داشت . ین مدرسه و مسجد نیز داری موقوفات زیادی می باشد . نادر میرزا در تاریخ و جغرافیی دارالسلطنه تبریز ص ۱۱۶می نویسد : ین مدرسه را حمامی بر نیکو بود که اکنون ویرانه است .

۶- مدرسه طالبیه : ین مدرسه در بازار مسجد جامع تبریز واقع شده است . مدخل آن دالانی است که سطحش قریب به یک متر و نیم از کف بازار پیین تر است . سابقاَ ین دالان سرپوشیده و مسقف بود. عمارت شمالی در نیمه دوم قرن یازدهم هجری از طرف حاج    طالب خان پسر حاج اسحق تبریزی ساخته شده و طبق وقف نامه ی که به مهر و امضی چهارده تن از علما رسیده در تاریخ ۱۰۸۷ ه . ق پس از پیان یافتن عمارت طالبیه ، در آمد مستغلاتی به هزینه اداری و حفظ و حراست مدرسه مزبور اختصاص یافته است .

۷- مدرسه ظهیریه : ین مدرسه یکی از بناهی میرزا محمد ابراهیم ظهیرالدین وزیر آذربیجان است که در سال ۱۰۸۹ ه . ق در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی در کنار ظهیریه یا قزللو مسجد ساخته شده است .

۸- مدرسه کاظمیه : کاظمیه نام مدرسه و مسجدی است که در محله چنار انتهی بازار مسجد جامع واقع شده است . بانی آن سلیمان خان بن شم خال خان افشار حاکم صائن قلعه بوده و ین بنا را به نام سید کاظم رشتی شاگرد معروف شیخ احسانی ساخته و ثواب آن را به روان سید رشتی هدیه نموده و تولیت آن را به نلا علی مرندی واگذار کرده است و بنی مدرسه و مسجد کاظمیه در سال ۱۲۷۱ ه . ق پیان پذیرفته و بر اثر بی سرپرستی مسجد متروک گردیده و همچنین حوادث طبیعی از قبیل باد و باران و زلزله و غیره کم کم عمارت کاظمیه را به ویرانی کشانده است به طوری که اکنون جز ویرانه ی حسابی از آن مدرسه و مسجد باعظمت یکصدوبیست سال پیش چیزی بر جی نیست .

۹- مدرسه نصریه : ین مدرسه یکی از تنوعات عمارت نصیریه بود که به نام  وصیت ابوالنصر حسن فرمانروی آق قویونلو پس از در گذشت وی ساخته شده است . ین مدرسه مانند سیر قسمت هی عمارت نصریه در نتیجه زلزله و حوادث مختلف ویران شد ودر زمان نیب السلطنه عباس میرزا، مرحوم حاج میرزا مهدی قاضی از در آمد موقوفات عمارت نصریه در محل آن، مدرسه جدیدی ساخت که اکنون به حسن پادشاه معروف است.

مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال ۱۲۶۶ شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد.
مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال ۱۲۶۶ شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد. علاوه بر این مدرسه، چند مدرسه تاریخی نیز در تبریز وجود دارد که نمادی از قدمت و جایگاه علم در تبریز به شمار می‌رود. مدرسه رشدیه نخستین مدرسه ابتدایی کشور محسوب می‌شود که بر پایه آموزش‌های نوین علمی توسط میرزا حسن رشدیه در تبریز بنا شده است.این بنا که متعلق به دوران پهلوی اول است، در هفتم مهر ماه سال ۱۳۸۱، با شماره ۶۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران جاودانه شد.بدنه غربی مدرسه طی سالیان فرسوده شده بود و اداره کل بعد از خرید این بنا، در راستای حفظ میراث فرهنگی استان و اهمیت این بنا، اقدام به مرمت این مکان در سال ۱۳۸۵ کرد. در حال حاضر بیش از ۱۰ مدرسه و دبیرستان قدیمی در تبریز وجود دارد،  این مدارس را میتوان  به عنوان حافظه بخش اعظمی از تاریخ تعلیم و تربیت در تبریز نام برد. قدمت برخی از این مدارس و معماری منحصر به فرد آنها بر ضرورت مرمت و بازسازی این مدارس تاریخی به منظور پاسداری از آنها در شهر تاریخی تبریز می افزاید.در همین زمینه مدرسه اسدی، بین سال های ۱۳۸۳- ۱۳۸۴، مدرسه توحید بین سال‌های ۱۳۸۵- ۱۳۸۶ و مدرسه فردوسی با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان بازسازی شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *