شماره پشتیبانی 24/7 ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵

پارک خاقانی

پارک خاقانی

 

بوستان خاقانی در مرکز شهر تبریز است. این بوستان در جوار مسجد کبودو موزه آذربایجان واقع شده‌است و بوستانی سنتی محسوب می‌گردد. توصیه میکنم از موزه عصر آهن هم که در کنار مسجد کبود هستش بازدید فرمائید،

فرهنگسرای خاقانی در محوطه پارک خاقانی تبریز، احداث فرهنگسرای خاقانی در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی شهرداری تبریز و ایجاد مجموعه‌ای مناسب برای اصحاب هنر و فرهنگ تبریز می باشد.

نمایشگاه

نمایشگاه صنایع دستی در فرهنگسرای خاقانی

n00006691-b

در گذشته در محوطهٔ غربی و جنوبی مسجد کبود، باغ و خانقاهی وجود داشت که محل عبادت فقها و زهاد صوفیه و مشایخ بود. در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ قمری، متعلقات عمارت مظفریه و مسجد کبود به کلی نابود شده و حیاط عمارت مظفریه به گورستان ویرانی تبدیل شد.

 

تعدادی از کشته‌شدگان زلزلهٔ تبریز را در این محوطه به خاک سپردند، تا این که در ۱۳۰۸ خورشیدی این گورستان توسط محمد علی خان تربیت، شهردار وقت تبریز به صورت باغ و گردشگاه عمومی شهری در آمد.

 

مردم تبریز در آن زمان، به خاطر وجود استخوان مردگان آن زلزله در باغ، نام این باغ را «سوموکلی باغ» به معنی «باغ استخوان‌ها» نهادند.

 

مجسمه خاقانی در ورود پارک

در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در همین مکان، دبستان جهانشاه و موزهٔ آذربایجان احداث گردید. نام «مدرسهٔ جهانشاه» در اوایل انقلاب ۱۳۵۷ به «مدرسهٔ مصدق» سپس به «دبستان تیمسار فکوری» تغییر نام یافت؛ ولی چون ساختمان مدرسه فرسوده شده بود، با توافق شهرداری تبریز و ادارهٔ کل آموزش و پرورش استان در سال ۱۳۸۰ محوطهٔ مدرسه به پارک و بوستان خاقانی تبدیل شده و مجسمهٔ بزرگ خاقانی شاعر معروف آذربایجانی در همین پارک و بوستان نصب گردید.

فرهنگسرای خاقانی در پارک خاقانی تبریز در راستای سیاست ها و برنامه های فرهنگی شهرداری تبریز و ایجاد مجموعه ای مناسب برای اصحاب هنر و فرهنگ تبریز میباشد.

این پارک مناسب برای چادر زدن نیست اما در موارد بحرانی همچون زلزله اجازه چادر زدن به مردم داده میشود.

دستشویی و نمازخانه دارد.

b5
۴۱۹۵۹۳۰۷

برای تورهای تبریز گردی با ما تماس بگیرید .

راهنمای گردشگری تبریز  ، راهنمای کارت دار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *