شماره پشتیبانی 24/7 ۰۹۱۴۵۸۰۹۵۷۵

گورستان پینه شلوار تبریز

گورستان پنبه شلوار تبریز

پنبه شلوار روستایی است که در ۶ کیلومتری جنوب خاوری تبریز و ۲ کیلومتری جنوب استخر ایل گولی واقع شده است. در این روستا گورستانی باستانی و وسیع با سنگ قبرهای بزرگ و میل های عظیم و پابرجا است. گورستان روستا در دامنه تپه بلندی قرار گرفته و در سه گوشه آن مقابری وجود دارد که صندوق با تخته سنگ های بزرگی بر روی آن ها نهاده شده است. این تخته سنگ ها همه از نوع سنگ کبود یا خارای سیاه هستند و در قسمت بالا سر آن ها، سنگ نبشته های بلند، یا میلی با سری مقرنس مخروطی و یا میل سنگی تراش نخورده طبیعی با سری به شکل عمامه جای داده اند.
معمولا در پای هر میل اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به طور برجسته به خط کوفی یا ثلث کنده شده است. نوشته سنگ قبرها نیز همین شیوه را دارند. از مندرجات کتیبه قبرها معلوم می شود که عده ای از مشایخ، عرفا و امرای قرن های ۷ و ۸ و ۹ هجری تبریز در این گورستان به خاک سپرده شده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
بابا خواجه از مشایخ شادآباد، ‌سعدالدین شادآبادی از عالمان دین، شیخ محمد، سلطان اویس دومین پادشاه سلسله ایلکانی یا آل جلایر که ۷۳ سال بر عراق و آذربایجان حکومت کردند.قبر سلطان اویس، که در سال ۷۷۶ هجری به مرض وبا در تبریز درگذشت و در این گورستان مدفون شد، ‌سالم بوده و قطعه سنگ خارای یکپارچه خوش طرحی بر روی آن نهاده شده است که دو متر درازا، نیم متر پهنا و نیم متر ارتفاع دارد. در جلوی مدخل مقبره سلطان، مجسمه سنگی شیری نهاده شده که یکی از شاهکارهای هنر مجسمه سازی محسوب می شود. به نظر می رسد که این مجسمه از وسایل تزیینی مقبره سلطان بوده باشد. نشانه های سنگ قبرهای میل مانند، آثار دوره فالیک را به یاد می آورد.

گورستان پینه شلوار با نماد های جنسی

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *